Religia

20.11.2019

Abp Gądecki: prymas Wyszyński widział w Maryi nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce

Prymas Wyszyński widział w Maryi Jasnogórskiej nadzieję na zwycięstwo Kościoła w Polsce – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas zebrania plenarnego biskupów na Jasnej Górze.

Przygotowania do czerwcowej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego były jednym z tematów zebrania plenarnego polskich biskupów. Jego pierwszą część poprzedziły doroczne rekolekcje, które rozpoczęły się na Jasnej Górze 18 listopada wieczorem.

W przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP abp Stanisław Gądecki zauważył, że "kard. Wyszyński był człowiekiem zapatrzonym w Jasną Górę, w Matkę Bożą Jasnogórską, tutaj z Nią wiązał wszelkie nadzieje na zwycięstwo Kościoła w Polsce i widząc też znaki zwycięstwa, rozumiał, że trzeba, by wszyscy biskupi tutaj przybywali".

"To on właśnie na Jasnej Górze gromadził pasterzy, zwłaszcza w uroczystości maryjne, które tutaj są tak wyjątkowo przeżywane, tu organizował rekolekcje, konferencje episkopatu – przypomniał przewodniczący KEP. Podkreślił, że "na pewno istnieje silne zaplecze modlitewne, które poruszył kard. Wyszyński i ono trwa do dzisiaj".

Abp Gądecki mówił, że duch rozproszenia jest dziś większy i coraz trudniej gromadzić się tutaj w licznej wspólnocie kapłańskiej, ale związanie wielu księży z Matką Bożą Jasnogórską i tak jest silne. Przypomniał też, że papież Franciszek na początku października zatwierdził dekret, który uznaje cud za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Data beatyfikacji prymasa Polski została ustalona na 7 czerwca 2020 r. Beatyfikacja odbędzie się w Warszawie na placu Piłsudskiego. W związku z tym biskupi na zebraniu plenarnym omawiali kwestie związane z organizacją ogólnopolskich uroczystości.

"Trzeba przygotować program tych uroczystości" – podkreślił abp Gądecki. Wyjaśnił, że po czerwcowych uroczystościach w Warszawie dziękczynienie za beatyfikację prymasa Wyszyńskiego odbywać się będzie w każdej polskiej diecezji.

Przewodniczący episkopatu podkreśla, że ogólnopolskie dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, której przyszły błogosławiony bardzo ufał. W wymiarze krajowym podziękowanie za wielkiego prymasa odbędzie się także w 2021 r. w Gnieźnie.

Beatyfikacja prymasa Wyszyńskiego była jednym z tematów 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwsza sesja obrad zakończyła się w poniedziałek 18 listopada tuż przed rekolekcjami biskupów. Obrady zostaną wznowione po zakończeniu rekolekcji w czwartek 21 listopada. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL