W Kościele i w społeczeństwie słowem kluczowym winna być „solidarność” – mówił w czwartek w Poznaniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Hierarcha wygłosił homilię na placu przed katedrą poznańską na zakończenie procesji Bożego Ciała.
Nawiązując do słów Ewangelii powiedział, że cud rozmnożenia chleba na pustyni ma nie tylko aspekt sakramentalny, ale i społeczny. "Codziennie Jezus mówi współczesnemu Kościołowi: +Wy dajcie im jeść+” - podkreślił.
"Dzięki rozmnożeniu chleba, Zbawiciel przypomina nam o tym, że Bóg rozumie potrzeby człowieka i troszczy się o niego. Przypomina nam o czułości i troskliwości Boga o każdego człowieka, szczególnie o strapionego i udręczonego życiem. Do takiej troskliwości o człowieka Jezus nieustannie zachęca swoich uczniów. Dzięki Eucharystii pozwala nam kroczyć Jego drogą; drogą służby, dzielenia się i daru" - mówił.
Jak dodał, jeśli to, co posiadamy jest dzielone z innymi – staje się bogactwem. "W Kościele, ale i w społeczeństwie słowem kluczowym winna być +solidarność+, czyli oddanie do dyspozycji Boga tego, co posiadamy, naszych skromnych zdolności. Tylko dzięki dzieleniu się, dzięki darowi nasze życie stanie się płodne i przyniesie owoc" - powiedział. Abp Gądecki podkreślił, że słowami: "wy dajcie im jeść" Jezus "uświadomił nam, że w byciu apostołem nie chodzi tylko o słowa, ale również o czyn".
"Ewangelia głoszona bez potwierdzenia czynami jest odbierana bowiem jako nieprawdziwa. Dlatego zasada, którą dziś nazywamy zasadą solidarności, jawi się jako jedna z podstawowych zasad chrześcijańskiej organizacji społecznej i politycznej" - zaznaczył hierarcha.
Metropolita poznański powiedział, że w uroczystość Bożego Ciała "potwierdzamy z radością naszą wiarę w Eucharystię, w tajemnicę, która jest sercem Kościoła". "Tajemnica eucharystyczna jest bowiem darem, jaki Jezus Chrystus czyni z samego siebie, objawiając nam nieskończoną miłość Boga wobec każdego człowieka. Dzisiejsza uroczystość wyraża zatem radość całego Kościoła, który kontemplując i adorując Przenajświętszy Sakrament, uznaje, że jest w nim rzeczywiście i stale obecny Jezus, najwyższy i wieczny Kapłan" - powiedział.
Abp Gądecki stwierdził, że Eucharystia "jest dla każdego chrześcijanina niezbędnym pokarmem, którym się odżywiamy idąc przez pustynię tego świata, spustoszonego przez systemy ideologiczne i ekonomiczne, które nie wspierają życia, lecz je niszczą; idąc przez ten świat, w którym zamiast ducha służby i miłości panuje logika siły i posiadania; świat, w którym nierzadko tryumfuje kultura przemocy i śmierci".
Metropolita poznański mówiąc o tym, że nie każdy potrafi odpowiedzieć miłością na miłość Jezusa, wskazał m.in. na grzech profanacji. Wyjaśnił, że zmierza ona "do pozbawienia poświęconych rzeczy lub konsekrowanych miejsc ich wartości kultowej i traktowania ich bez należytego szacunku". Przypomniał, że wszędzie tam, gdzie to się dzieje, miejscom i przedmiotom sprofanowanym trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny poprzez specjalny obrzęd pokutny.
"W związku z tym chciałbym poinformować, że księża biskupi – zebrani na 383. Zgromadzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają nas do publicznego przebłagania Boga za popełnione ostatnio grzechy świętokradztwa. Prosimy o to, by w najbliższą niedzielę, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce po każdej Mszy św. odśpiewać suplikację +Święty Boże…+ - podał przewodniczący KEP.
Wyjaśnił, że ta czynność "pomoże nam wyraźniej usłyszeć pukanie Miłości Zbawiciela do naszych serc". "Eucharystyczny Jezus kołacze i prosi, abyśmy pozwolili Mu tam wejść nie tylko na jeden dzień, lecz na zawsze" - powiedział abp Gądecki. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/