Kard. Zenon Grocholewski odznaczał się niezwykłą otwartością na drugiego człowieka, imponował ogromną, ciągle poszerzaną i pogłębianą rzetelną wiedzą - powiedział w piątek metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, że u źródeł jego cech leżała głęboka duchowość.
Abp Jędraszewski wygłosił wykład w Wyższej Szkole Kultury Społecznej podczas XIII Międzynarodowego Kongresu "Katolicy a wychowanie", poświęconego pamięci kard. Zenona Grocholewskiego. Połączył się z uczestnikami wydarzenia w sposób zdalny.
"Każdy, kto miał szczęście, a zarazem zaszczyt spotkać się osobiście i nieco dłużej rozmawiać z księdzem, następnie biskupem i na koniec kardynałem Zenonem Grocholewskim, musiał znaleźć się pod wielkim wrażeniem jego osobowości. Od pierwszych lat kapłaństwa odznaczał się bowiem niezwykłą otwartością na drugiego człowieka, wielką życzliwością i poczuciem humoru. Był jednocześnie wielkim erudytą, imponował ogromną, ciągle poszerzaną i pogłębianą rzetelną wiedzą, wraz z którą szły w parze jasność i precyzja myślenia oraz odwaga w wyrażaniu swych sądów" - mówił abp Jędraszewski.
Metropolita krakowski zaznaczył, że u źródeł cech umysłowości Grocholewskiego znajdowała się jego głęboka duchowość. Zaznaczył, że hasło "Illum oportet crescere" (Trzeba, aby on wzrastał) najpierw wpisał on na prymicyjnym obrazku w 1963 r., a następnie umieścił na swoich herbach — biskupim w 1983 r. i kardynalskim w 2001 r.
"Jego duchowość była duchowością św. Jana Chrzciciela, zatroskanego o to, aby przede wszystkim to Chrystus wzrastał, czemu jednocześnie towarzyszyło uniżanie się ze strony ostatniego z proroków stojącego na granicy dwóch porządków wyznaczonych odpowiednio przez Stary i Nowy Testament" - podkreślił arcybiskup.
Metropolita krakowski wskazał, że tą duchowością Grocholewski żył i pogłębiał ją przez 57 lat swego kapłańskiego, biskupiego i kardynalskiego życia. Najpierw czynił to jako wikariusz w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Poznaniu, jako student Wydziału Prawa Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, jako wieloletni, przez 27 lat pracownik Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, gdzie najpierw był notariuszem, później kanclerzem, sekretarzem, a w latach 1998-1999 prefektem. Wreszcie jako prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego przez kolejne od 1999 do 2015 r. i na koniec jako emeryt, któremu zwłaszcza Kongregacja Nauki i Wiary zlecała do opracowania najbardziej trudne sprawy.
"Przez cały ten czas wpatrzony w postać św. Jana Chrzciciela, pragnął, aby poprzez jego życie, zmagania i dokonania wzrastał we współczesnym świecie sam Chrystus" - mówił abp. Jędraszewski. Przytoczył fragment z opublikowanych przez kard. Grocholewskiego refleksji z okazji 25-lecia kapłaństwa: "Jedno jest pewne +Illum oportet crescere+ - On ma wzrastać dla dobra Kościoła, dla mojego dobra, dla dobra Polski, dla dobra Europy, dla dobra świata. On ma wzrastać, by człowiek był bardziej człowiekiem".
Hierarcha zaznaczył, że kard. Grocholewski był wybitnym człowiekiem nauki, a samą naukę cenił bardzo wysoko i z zapałem się jej oddawał.
Wspomniał, że kardynał przez 25 lat na Papieskim Uniwersytecie Gregoriański prowadził wykłady z kanonicznego prawa procesowego, a początkowo też z kanonicznego prawa małżeńskiego. Wykładał również na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim i w Studium Rotalnym. W swoim dorobku naukowym miał ponad 1,5 tys. publikacji i posiadał tytuły doktora honoris causa 25 uczelni, w tym sześciu polskich.
Kard. Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 roku w Bródkach w Wielkopolsce. Zmarł 17 lipca 2020 roku w Rzymie.(PAP)
Autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski
rau/ twi/ mhr/