Religia

09.01.2019

Abp Ryś zaprosił na obchody XXII Dnia Judaizmu w Łodzi

Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Fot. PAP/G. Michałowski Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Fot. PAP/G. Michałowski

Musimy się razem modlić o jedność, o pokój w świecie. Instytut Yad Vashem pokazuje straszną przeszłość. By się to nie powtórzyło, musimy być blisko siebie – powiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś w filmie zapowiadającym obchody XXII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

W filmie opublikowanym na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski abp Ryś zaprosił na Dzień Judaizmu, którego centralne obchody odbędą się 17 stycznia w Łodzi. W tym roku przebiegnie on pod hasłem "Nie przyszedłem, aby zatracać".

"Stoję przy budynku Instytutu Yad Vashem (...). To miejsce pokazuje, że potrzebujemy mocnego znaku, który przekształca przeszłość, odwraca przeszłość. To miejsce pokazuje straszną przeszłość – straszny los, jaki ludzie ludziom zgotowali. By się to nie powtórzyło, musimy być blisko siebie. Musimy się razem spotykać także przed Panem Bogiem i razem modlić o jedność, o pokój w świecie" – zaznaczył metropolita łódzki.

"Już teraz zapraszam na to spotkanie" – dodał.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego dnia odbywają się w jednym z polskich miast. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL