Dziękujemy Bogu za pracę duszpasterską kolejnych rektorów i księży diecezjalnych i zakonnych, za pracę zakonnic i wiernych świeckich. Za tych, którzy służyli polskim żołnierzom w okresie i po II wojnie światowej – powiedział w niedzielę abp Stanisław Gądecki.
Hierarcha wygłosił homilię podczas mszy św. dziękczynnej odprawionej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Londynie z okazji 125-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.
Abp Gądecki – w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – wyraził wdzięczność za trwające przez 125 lat wysiłki Polaków na rzecz ustanowienia własnych ośrodków duszpasterskich. "Dzięki temu czasami odkupowano od Anglików kościoły; nierzadko budowano je od początku. Polacy wspierali powstające parafie finansowo; w miarę swoich możliwości i talentów pracowali społecznie przy budowie, remontach i prowadzeniu parafii" - powiedział hierarcha.
Podkreślił, że dzisiejsza msza św. jest serdecznym dziękczynieniem za 125 lat istnienia Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. "Dziękujemy za jej początki, odkąd w 1894 roku duszpasterska opieka nad Polakami – po wcześniejszych nieformalnych próbach - została ostatecznie ustanowiona. Kardynał Herbert Vaughne, ówczesny arcybiskup Westminster, zatroskany o los i potrzeby religijne Polaków zaprosił Matkę Franciszkę Siedliską, fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i ich ojca duchownego, ks. Lecherta, aby założyli stałą misję polską i zaopiekowali się Polakami. Z Matką Siedliską przyjechały wtedy dwie siostry i założyły pierwszą polską szkółkę. Odtąd nabożeństwa polskie odbywały się regularnie w kaplicy przy Globe Road, później przy Cambridge Heath Road, we wschodniej dzielnicy Londynu, Bethnal Green" - przypomniał w homilii abp Gądecki.
Dodał, że kolejnym wielkim krokiem był dekret Arcybiskupa Griffin’a z 15 września 1948 r. mianującego ks. Władysława Staniszewskiego, kapłana poznańskiej diecezji, wikariuszem delegatem dla cywilnych Polaków w Anglii i Walii z władzą ordynariusza.
"Gdy wydawało się, że polska emigracja niepodległościowa zaniknie, jej miejsce uzupełniła emigracja solidarnościowa, zwłaszcza po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku, gdy Polakom przebywającym w Wielkiej Brytanii czasowo rząd brytyjski nadał prawo stałego osiedlenia. Grupa ta wprowadziła nowego ducha w kurczące się powoli wspólnoty" - zaznaczył przewodniczący KEP.
Podkreślił też, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapoczątkowało nowy rozdział w historii polskiego duszpasterstwa na wyspach Brytyjskich. Zapełniły się po brzegi polskie kościoły, odżywają parafie, powstają nowe polskie ośrodki duszpasterskie.
Abp Gądecki przypomniał również, że dzięki hojności Polaków i zaangażowaniu polskich kapłanów Polska Misja Katolicka jest właścicielem 30 kościołów, 12 kaplic, 39 plebanii i 55 ośrodków parafialnych.
Z kolei rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prał. Stefan Wylężek zaznaczył, że struktura PMK obejmuje 90 parafii, w ramach których jest 221 miejsc, gdzie sprawowana jest Eucharystia. "Chcemy dziękować Panu Bogu za te 125-lecie, chcemy spojrzeć w przyszłość w jaki sposób możemy tutaj gromadzić Polaków i starać się z nimi wzrastać w wierze, bo jest ich bardzo wielu" - podkreślił ks. Wylężek.
Dodał, że "chcemy również zaprosić wszystkich do kontynuowania naszej obecności tutaj w Kościele i jako Polacy w kulturze polskiej".
Obchodom 125-lecia PMK w Anglii i Walii towarzyszy również wystawa obrazująca rozwój Polskiej Misji Katolickiej na Wyspach. Zostało również wydane 3-tomowe dzieło dotyczące historii PMK, parafii oraz wszystkich księży, którzy kiedykolwiek pracowali w PMK w Anglii i Walii.
Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii powstała w 1894 roku. Wówczas to bł. Franciszka Siedliska, fundatorka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, przyjechała do Londynu i założyła z pomocą dwóch towarzyszących jej sióstr pierwszą polską szkółkę sobotnią. W 1905 roku Polacy wydzierżawili dom, w którym urządzono kaplicę, mieszkanie dla rektora oraz bibliotekę i szkółkę sobotnią. W czasie I wojny światowej przy Misji powstały towarzystwa dobroczynno-religijne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ich działalność jednak zamarła, ponieważ część Polaków opuściła Anglię, by wrócić do ojczyzny.
W 1928 roku został zakupiony na potrzeby Polskiej Misji Katolickiej budynek kościoła przy Devonia Road. Jego poświęcenia dokonał w 1930 roku prymas Polski kard. August Hlond. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ pat/