Zbiór archiwaliów poety, prozaika i tłumacza Witolda Wirpszy oraz jego żony, pisarki i tłumaczki Marii Kureckiej zakupiła Książnica Pomorska. Listy, rękopisy wierszy i prozy oraz teksty tłumaczeń pochodzą głównie z okresu, gdy małżonkowie mieszkali w Szczecinie.
"Dla nas, tu, w Szczecinie, to bardzo cenne źródło informacji, dotyczące ważnych dla miasta postaci" – powiedziała PAP Cecylia Judek z Książnicy Pomorskiej.
Przypomniała, że Witold Wirpsza, który osiedlił się wraz z żoną i synem w Szczecinie w 1947 r., został dyrektorem Wydziału Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej i wraz z pierwszym wojewodą szczecińskim Leonardem Borkowiczem rozpoczął akcję zachęcania ludzi kultury do osiedlania się w mieście. Do Szczecina przyjechali wówczas m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski i Edmund Osmańczyk.
Małżonkowie, mieszkali i tworzyli w otrzymanym od władz miasta domu przy jeziorze Głębokie, na terenie Puszczy Wkrzańskiej.
"Mamy tu duży pakiet listów, a także bruliony, fragmenty, czystopisy, głównie rękopiśmienne, ale zdarzają się też maszynopisy. Badacz, na podstawie tych zbiorów, może prześledzić drogę wiersza od pierwszej wersji, poprzez poprawki, skreślenia aż do wersji, która została opublikowana" – podkreśliła Judek. Dodała, że w zbiorze są też notatki, z których można m.in. odczytać, jak rodziły się wątpliwości Wirpszy i Kureckiej związane z ówczesnymi przemianami i ustrojem kraju.
W zbiorze znajdują się m.in. listy Tadeusza Różewicza, z którym małżonkowie związani byli przyjaźnią. "Jest list, w którym Tadeusz Różewicz pisze, że jest tutaj z żoną Wiesławą. (…) Ten dom w Szczecinie traktowany był jak dom wypoczynkowy" – wyjaśniła Judek. Dodała, że w dokumentach można też odnaleźć notatki dotyczące codziennego życia – jak choćby numery telefonów szczecińskich lekarzy.
Wśród obiektów są też dwie fotografie – ślubna Marii Kureckiej i Witolda Wirpszy (ślub odbył się w maju 1945 r. w Krakowie) oraz zdjęcie ich dzieci, Aleksandra i Lidii, zrobione w Szczecinie.
Zbiór zakupiony został w Antykwariacie Warszawskim. Dopełnił zespół archiwaliów, który ok. 30 lat temu Książnica Pomorska kupiła od syna małżonków - poety, historyka i krytyka literatury Leszka Szarugi (właśc. Aleksandra Wirpszy).
Maria Kurecka i Witold Wirpsza mieszkali w Szczecinie w latach 1947-56. Byli współzałożycielami szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Wirpsza był też redaktorem rozgłośni Polskiego Radia. W 1955 r. otrzymał nagrodę literacką miasta Szczecina. Wraz z żoną przetłumaczył "Doktora Faustusa" Tomasza Manna – teksty związane z tym tłumaczeniem także znalazły się w pozyskanych archiwaliach.
Małżonkowie po wyjeździe ze Szczecina zamieszkali w Warszawie, a po Marcu 1968 r. wyemigrowali do Austrii, następnie do Szwajcarii i Berlina Zachodniego. Wirpsza zmarł tam w 1985 r., Kurecka niecałe cztery lata później.
Zbiór archiwaliów został opracowany, jest udostępniony do badań w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/