Religia

30.05.2019

Arturo Mari gościem obchodów 40. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II

Arturo Mari. Fot. PAP/EPA Arturo Mari. Fot. PAP/EPA

Arturo Mari, osobisty fotograf Jana Pawła II, będzie specjalnym gościem na uroczystościach związanych z 40. rocznicą wizyty papieża Polaka na Ziemi Oświęcimskiej – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Główne obchody zaplanowano na 7 i 8 czerwca.

Uroczystości rocznicowe odbędą się także w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Arturo Mari podzieli się swoim świadectwem w przyszłą sobotę w Oświęcimiu. „Był fotografem sześciu papieży, od marca 1956 r. fotografował Piusa XII, św. Jana XXIII, bł. Pawła VI, Jana Pawła I, św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II wykonał blisko 6 mln zdjęć” – podała diecezja.

Diecezjalne służby prasowe podały, że 7 czerwca na oświęcimskim rynku otwarta zostanie wystawa zdjęć z wizyty Jana Pawła II w byłym niemieckim obozie Auschwitz. 40 lat temu papież odprawił w byłym KL Birkenau mszę św. Fotografie wykonali Lidia Foryciarz i Stanisław Jakubowski. Znajdują się one w zbiorach Muzeum Auschwitz. Po otwarciu wystawy odbędzie się koncert „Fortepiany Wolności”, w którym będzie można usłyszeć utwory bliskie papieżowi z Polski.

W oświęcimskiej dzielnicy Zasole, nieopodal miejsca, gdzie 7 czerwca 1979 r. lądował śmigłowiec z Janem Pawłem II na pokładzie, zobaczyć będzie można plenerową wystawę fotograficzną ukazującą Polaków, mieszkańców Warszawy, Krakowa, Gniezna, Częstochowy, Wadowic, Oświęcimia, Kalwarii Zebrzydowskiej i Nowego Targu, którzy witali papieża na trasie jego pielgrzymki.

8 czerwca w kościele św. Maksymiliana mszę św. odprawi bp senior Kazimierz Górny, który organizował papieską wizytę w Oświęcimiu w 1979 r. Przed liturgią przy świątyni odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pielgrzymkę sprzed 40 lat.

Diecezja podała, że dopełnieniem rocznicowych obchodów będzie Marsz dla Życia i Rodziny, który 9 czerwca przejdzie ulicami Oświęcimia pod hasłem „Rodzina pełna dzieci”.

W kalwaryjskim sanktuarium główne obchody rocznicy zaplanowano na 23 czerwca. Dziękczynną mszę św. odprawi wówczas kard. Stanisław Dziwisz.

„W dniu rocznicy, 7 czerwca, odbędzie się koncert dedykowany Janowi Pawłowi II. Obchodom towarzyszyła będzie również XVI Ogólnopolska Noc Czuwania w intencji powołań, z 8 na 9 czerwca, a także rekolekcje dla przewodników kalwaryjskich, organizatorów asyst i orkiestr” – powiedział rzecznik sanktuarium, bernardyn o. Tarsycjusz Bukowski.

7 czerwca 1979 r. Jan Paweł II w byłym obozie Auschwitz modlił się m.in. w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego, polskiego franciszkanina, który w obozie oddał życie za współwięźnia, a także przy pomniku ofiar w byłym obozie Birkenau między ruinami dwóch największych krematoriów. W homilii wygłoszonej podczas mszy św. w byłym obozie podkreślił, że to miejsce jest rozrachunkiem z sumieniem ludzkości, którego nie można tylko zwiedzać, ale "trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści".

Papież podkreślił też, że Auschwitz jest miejscem, gdzie o każdym narodzie i człowieku należy myśleć jako o bracie. "I dlatego proszę wszystkich (…), ażeby skupili się na modlitwie o pokój i pojednanie" - dodał.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Jan Paweł II zwracając się 7 czerwca 1979 r. do wiernych zgromadzonych w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powiedział: "Wszystkich też, którzy tutaj przybywać będą, proszę, by modlili za jednego z kalwaryjskich pielgrzymów, którego Chrystus wezwał tymi samymi słowami co Szymona Piotra. Wezwał go poniekąd z tych wzgórz i powiedział: +Paś baranki moje, paś owce moje+. I o to proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci".

Kalwaryjski klasztor ojców bernardynów został ufundowany przez Mikołaja Zebrzydowskiego w 1602 r. Obecnie sanktuarium jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce i najistotniejszym w Archidiecezji Krakowskiej. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL