Była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych Matylda Woliniewska będzie w środę bohaterką „Zaduszek Majdankowskich”, które organizowane są co roku w listopadzie przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Wspominać ją będzie przyjaciel i kuzyn ks. Jacek Nowak.
„Zaduszki Majdanowskie” to coroczny cykl listopadowych spotkań poświęconych byłym więźniom niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W tym roku ze względu na pandemię, najbliższe spotkanie odbędzie się online. Poświęcone będzie Matyldzie „Macie” Woliniewskiej, która zmarła w 2008 r. Bohaterka środowego spotkania była łączniczką, kolporterką prasy podziemnej, instruktorką wyszkolenia wojskowego w Armii Krajowej i więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
„Podczas rozmowy postać Matyldy Woliniewskiej zostanie zaprezentowana nie tylko jako legenda obozów na Majdanku i w Ravensbrück, ale przede wszystkim jako człowiek, któremu sprawy innych ludzi nigdy nie były obojętne. Widzowie będą mieli okazję poznać jej bogaty życiorys, działalność przed wojną oraz losy obozowe. Jej prywatny portret nakreśli Jacek Nowak, który bywał częstym gościem w domu Woliniewskiej, towarzyszył jej na różnych etapach życia i poprowadził ją w ostatniej drodze” – przekazała rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak.
Matylda Woliniewska urodziła się 14 marca 1912 roku w Biłgoraju. Po ukończeniu szkoły średniej w Lublinie zapisała się na kurs przysposobienia kobiet do obrony kraju, a następnie zaczęła organizować harcerskie drużyny samarytańskie w województwie lubelskim, została też instruktorką przysposobienia wojskowego kobiet w państwowym liceum żeńskim w Lublinie. Pisała artykuły do pism kobiecych, a także broszury z zakresu obrony przeciwlotniczej i przeciwpożarowej.
„Po wybuchu wojny organizowała punkty pomocy dla żołnierzy i uchodźców. W październiku 1939 roku rozpoczęła pracę w Ośrodku Pomocy Społecznej na warszawskiej Woli. Rok później została łączniczką, kolporterką prasy podziemnej w ramach Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość oraz instruktorką wyszkolenia wojskowego w Armii Krajowej”- podała rzecznik.
Matyldę Woliniecką aresztowano w Warszawie w listopadzie 1942 roku. W styczniu 1943 roku z więzienia na Pawiaku deportowano ją na Majdanek, gdzie otrzymała numer obozowy 4718. „Dzięki niej w obozie zorganizowano samorząd więźniarski, w którym objęła sekcję samopomocy i kultury. Była inicjatorką utworzenia „Radia Majdanek”, w którym bez mikrofonów i wież przekaźnikowych więźniarki wspierały się wzajemnie w zachowaniu godnej i moralnej postawy. Była także więźniarką KL Ravensbrück i obozu w Lipsku” – dodała Kowalczyk-Nowak.
Matylda Woliniecka zmarła 30 grudnia 2008 roku w Warszawie. Za swoje zasługi została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Orderem Uśmiechu.
Transmisja spotkania pn. „Zaduszki Majdankowskie. Wspomnienie Matyldy Woliniewskiej” odbędzie się w środę o godz. 13 za pośrednictwem strony Państwowego Muzeum na Majdanku na Facebooku.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/