Unikatowe XVIII-wieczne freski na suficie Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania zostaną odrestaurowane. Prace konserwatorskie, jak zapowiada poznański magistrat, mają ruszyć jesienią.
Freski na sklepieniu sali, w której obradują miejscy radni, odkryto podczas prac w 2018 roku. Jak zaznaczyła Miejska Konserwator Zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska, „zdobienia prawdopodobnie powstały około 1732 roku, kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego. Wtedy pomieszczenie to służyło jako refektarz, czyli klasztorna jadalnia”.
„Szacujemy, że freski zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie” – wskazała.
Freski pokrywają niemal całą powierzchnię sklepienia Sali Sesyjnej. Urząd Miasta Poznania przypomniał, że podczas prac prowadzonych trzy lata temu odsłonięto ok. 20 proc. z nich. Malowidła poddano wtedy konserwacji zachowawczej, utrwalając je - bez ich uzupełniania, i porządkując estetycznie ślady po sztukateriach.
Freski przedstawiają m.in. popiersia świętych jezuickich, umieszczonych w dekoracyjnym obramieniu. Na wschodniej i zachodniej ścianie odsłonięto dwa portrety kardynałów w medalionach. W centrum widoczny jest natomiast mężczyzna w białej szacie niosący półmisek oraz dziecko nalewające wino do dwóch kielichów. W tle znajduje się stół nakryty obrusem. Scena przedstawia prawdopodobnie gody w Kanie Galilejskiej.
Bielawska-Pałczyńska podkreśliła, że „odkrycie stanowi wyjątkowo cenny i unikatowy przykład pierwotnego, niemal całkowicie nieznanego wcześniej barokowego wystroju budynku. Bardzo się cieszę, że już niedługo przywrócimy freskom ich dawną świetność, zachowując dla kolejnych pokoleń ślad historii”.
Poznański magistrat poinformował, że planowane prace mają na celu odsłonięcie malowideł na całości sklepienia oraz ich konserwację; zakładana jest pełna rekonstrukcja sztukaterii roślinnych i figuralnych oraz ramy sztukatorskiej położonej w centralnej części sklepienia.
Bielawska-Pałczyńska wskazała, że renowacja rozpocznie się po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wykonawcą, co powinno nastąpić jesienią tego roku. Złożonych zostało osiem ofert. Realizację zadania przewidziano na ok. 18 miesięcy.
W ostatnich latach dokonano także innego niecodziennego odkrycia w poznańskim magistracie. W 2017 roku przeprowadzono prace konserwatorskie w położonym obok Sali Sesyjnej niewielkim pomieszczeniu - dawnej jadalni rektora kolegium. Odsłonięto wtedy na sklepieniu malowidło "Kuszenie Chrystusa", którego autorstwo przypisywane jest poznańskiemu franciszkaninowi, Adamowi Swachowi. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ aszw/