Beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba - największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików - ks. Michaela McGivney'a odbędzie się 31 października w katedrze św. Józefa w Hartford w USA.
"Przykład ks. McGivney'a pokazuje nam, kapłanom, w jaki sposób powinniśmy prowadzić nasze duszpasterstwo, jacy powinniśmy się stawać w naszej codziennej służbie Kościołowi" - powiedział abp Mieczysław Mokrzycki w informacji przekazanej PAP w poniedziałek przez Rycerzy Kolumba.
Abp Mokrzycki wyznał, że modlił się przy grobie ks. McGivney'a. "Cieszę się, że zostanie on beatyfikowany, bo jest to kapłan, który może być wzorem dla każdego" - powiedział hierarcha.
Cud za wstawiennictwem ks. McGivney'a potrzebny w procesie beatyfikacyjnym okrzyknięto "cudem pro-life". "Daniel i Michelle Schachle modlili się przez wstawiennictwo Założyciela Rycerzy Kolumba o ocalenie ich nienarodzonego dziecka. Badanie USG wykazało śmiertelny obrzęk płodu i w opinii lekarzy dziecko miało umrzeć w łonie matki przed narodzeniem. Po powrocie z pielgrzymki do Fatimy rodzice powtórzyli badanie i okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Michael Schachle – nazwany tak na cześć przyszłego błogosławionego – jest pełnym życia pięciolatkiem z zespołem Downa" - zwracają uwagę Rycerze Kolumba.
Podkreślają, że największym dziełem ks. McGivney'a jest działająca na całym świecie wspólnota Rycerzy Kolumba, "świecka organizacja katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin".
Przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce Delegat Stanowy Krzysztof Zuba zwraca uwagę, że "ks. McGivney nie szukał poklasku, ale codzienną, mozolną pracą, drobnymi krokami czynił rzeczy wielkie. To jest wspaniałe przesłanie dla wszystkich, że aby zawalczyć o coś wielkiego, o niebo, to trzeba codziennie czynić małe dobro, które przyniesie wielkie owoce".
Michael McGivney urodził się 12 sierpnia 1852 roku w rodzinie irlandzkich imigrantów w Waterbury w stanie Connecticut. Był najstarszym synem spośród liczącego 13 osób rodzeństwa (sześcioro dzieci zmarło we wczesnym dzieciństwie). Jego ojciec pracował, jako formierz. Michael uczył się w lokalnej szkole, ale przerwał naukę w wieku 13 lat, aby pracować w młynie fabryki mosiądzu, jako rozdrabniacz.
W wieku 16 lat Michael rozpoczął naukę w seminarium znajdującym się w Saint-Hyacinthe w Kanadzie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1877 r. w najstarszej katolickiej katedrze w USA, w Baltimore. Powierzono mu posługę w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven, gdzie pierwotnie miał być asystentem chorego proboszcza, ale w krótkim czasie był zmuszony przejąć wszystkie jego obowiązki.
W odpowiedzi na problem wysokiej śmiertelności wśród mężczyzn wykonujących niebezpieczne prace, antykatolickie uprzedzenia w amerykańskim społeczeństwie oraz powszechną biedę wśród katolików założył on w 1882 r. ze swoimi parafianami męską wspólnotę Rycerzy Kolumba. Duchowny pracował również z miejscową młodzieżą, posługiwał w więzieniu i promował abstynencję poprzez krzewienie kultury oraz popularyzację sportu.
Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach na świecie, gromadzą ok. 1,9 mln członków. W Polsce obecni są od roku 2006, a ich liczba wynosi ponad 6 tys. członków. Wśród Rycerzy Kolumba są m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz oraz abp Grzegorz Ryś.
Proces beatyfikacyjny ks. McGivney’a rozpoczął się w 1996 r. 15 marca 2008 r. Dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego zatwierdził papież Benedykt XVI. 27 maja br. Franciszek zatwierdził cud przypisywany jego wstawiennictwu, co otworzyło drogę do beatyfikacji. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/