Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2019

Biblioteka miejska w Olsztynie wydała książkę z legendami warmińskimi

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie wydała książę z legendami warmińskimi, która będzie dostępna tylko dla czytelników biblioteki, nie trafi do sprzedaży. To druga tego rodzaju książka wydana przez miejską bibliotekę w Olsztynie.

Książka nosi tytuł "Czytuś w świecie warmińskich baśni". Tytułowy Czytuś jest maskotką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, jego wizerunek zdobi biblioteczne foldery, jest naklejką jaką otrzymują dzieci w bibliotekach. Przed czterema laty bibliotekarze wydali pierwszą książkę ze swoją maskotką w roli głównej - "Czytuś odkrywa tajemnice. Skąd się biorą książki?". Tekst do tej książki napisały Urszula Witkowska i Iwona Witkowska.

"Ciepłe przyjęcie przez dzieci publikacji zachęciło nas do wydania kolejnej książki. Tym razem o tekst zadbała Anna Mikita, a ilustracje ponownie przygotował Kamil Iwańczyk" - poinformowała biblioteka, która w piątek zaprezentowała zbiór warmińskich legend opracowanych tak, by były one atrakcyjne dla najmłodszych czytelników. 

Dzieci w towarzystwie Czytusia poznają m.in. warmińskie duszki: Kłobuki, Barstuki, Topniki, Smętki oraz popularne w lokalnych legendach opowieści o Łynie, czy Pustelniku. 

Książki "Czytuś w świecie warmińskich baśni" nie będzie można kupić, będzie można ją wypożyczyć w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL