Polska po 1989 roku

02.05.2019

Biskup polowy WP odprawił mszę św. z okazji Święta Flagi

Dziękujmy Bogu za tych, którzy chcą służyć pod biało-czerwonymi barwami: żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych – powiedział biskup polowy WP Józef Guzdek podczas mszy św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święta Flagi.

Jak zaznaczył bp Guzdek, uczestnicy mszy św. zgromadzili się w katedrze po to, by "dziękować Bogu za tych, którzy chcą służyć pod biało-czerwonymi barwami: żołnierzy, funkcjonariuszy służb mundurowych".

Hierarcha przypomniał, że dawniej tego, co symbolizuje biało-czerwona flaga, uczono się w kościołach. "Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za udział w tej lekcji miłości do biało-czerwonej, do naszej ojczyzny. Za udział w tym dziękczynieniu za tych, którzy przelewali krew i oddawali życie, broniąc tego biało-czerwonego sztandaru. I dziękuję za wspólną chwilę refleksji i modlitwę za tych, którzy dzisiaj pod biało-czerwonymi flagami przyznają się do Polski, służą jej i dalej gotowi są płacić cenę najwyższą, by ona - Rzeczpospolita - nasza matka rzeczywiście zawsze zaznawała wolności i była bezpieczna" - dodał.

"Dzisiaj stajemy w tej świątyni, w katedrze Wojska Polskiego, z doświadczeniem całego bogactwa historii naszego narodu. Dzisiaj jesteśmy wsłuchani w łopot flag z naszymi barwami narodowymi: bielą i czerwienią - znakiem patriotyzmu, miłości, bohaterstwa. Dzisiaj jesteśmy już wpatrzeni w tę, którą nazywamy Królową Polski. W pieśni na wejście nazwaliśmy ją Hetmanką, bo przewodziła nam, kiedy trzeba było bronić wolności czy zdobywać ją" - mówił w homilii ks. Andrzej Witerski.

Duchowny przypomniał słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze: "tutaj zawsze byliśmy wolni". "Myślę, że miał na myśli nie tylko jasnogórskie sanktuarium jako miejsce, ale też tę całą rzeczywistość Maryi. Jesteśmy wpisani w Maryję - matkę. W niej jest nasza wolność" - ocenił.

"Czego może nauczyć się od Maryi człowiek wolny?" - pytał. Jak wskazał, Maryja jest wolna od grzechu, czyli wszystkiego, co wprowadza zamęt i wiąże. "Maryja nauczyła mnie, że człowiek wolny to nie znaczy: niczyj, to nie znaczy: nie należący do nikogo. Człowiek wolny to ten - przynamniej tego nauczyłem się od Maryi - matki - hetmanki - który świadomie, w wolności wybiera tego, komu będzie służył. Człowiek wolny to ten, który w wolności ogłasza w swoim życiu, że Jezus jest Panem" - podkreślił ks. Witerski.

Dodał, że Polacy są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa jako naród i każdy osobiście.

2 maja między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja) jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Flagi RP zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia między świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.(PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL