Średniowieczny dziejopisarz, biskup i mnich bł. Wincenty Kadłubek otoczony jest szczególną czcią w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie. Współbracia uznawali Kadłubka za świętego już za jego życia. Ceniono go jako skromnego zakonnika, reformatora Kościoła, człowieka wielkiej wiedzy i kultury.
Jędrzejów (Świętokrzyskie), gdzie mieści się Sanktuarium Bł. Wincentego Kadłubka - patrona diecezji kieleckiej i sandomierskiej, znajduje się ok. 80 km od Krakowa, przy trasie krajowej nr 7 w kierunku Warszawy. Można tam dojechać autobusami i busami prywatnych przewoźników, oraz pociągami jadącymi w kierunku Kielc, także niektórymi na trasie do Warszawy.
Wincenty Kadłubek (1160-1223), według tradycji, pochodził z okolic Opatowa. Po święceniach prezbiteratu studiował w Paryżu i Bolonii, był kapelanem i kancelistą księcia Kazimierza Sprawiedliwego, brał też udział w IV Soborze Laterańskim. Wprowadził do Kościoła zwyczaj palenia wiecznej lampki przed tabernakulum. W 1218 r. zrezygnował z biskupstwa w Krakowie i wybrał życie zakonne. W klasztornej celi w Jędrzejowie pisał do śmierci łacińską "Kronikę Polaków".
Jako biskup starał się leczyć ówczesny Kościół - zgodnie z duchem reformy gregoriańskiej - z trzech dotkliwych chorób: symonii, czyli kupowania godności kościelnych za pieniądze, klerogamii, czyli małżeństw księży, oraz inwestytury, czyli nadawania godności i urzędów kościelnych przez władców świeckich.
Jędrzejowscy współbracia uznawali Kadłubka za świętego już za jego życia. Duchownego pochowano nie we wspólnym zakonnym grobie, lecz w prezbiterium przyklasztornego kościoła, przed wielkim ołtarzem.
Dziś w świątyni znajduje się kaplica bł. Wincentego, a szczątki zakonnika spoczywają w posrebrzanej trumience na ołtarzu grobowym. Mnisi codziennie odprawiają mszę przed relikwiarzem, codziennie modlą się o kanonizację duchownego.
Bł. Wincentego Kadłubka Rzym wyniósł na ołtarze w 1764 r., decyzją papieża Klemensa XIII. Kult relikwii błogosławionego ma miejsce w ponad 40 świątyniach w kraju i za granicą. W ostatnich latach zakonnicy podjęli starania o przyspieszenie procesu kanonizacyjnego bł. Wincentego. Stolica Apostolska ma akta sprawy od 1962 r. W styczniu 2016 r. bł. Wincenty został ogłoszony patronem miasta Jędrzejów.
Wierni najliczniej odwiedzają opactwo z okazji odpustu bł. Wincentego, pod koniec sierpnia. Według przedstawiciela wspólnoty jędrzejowskich cystersów, o. Bernarda Kurbiela uroczystości gromadzą głównie miejscowych, ale w ciągu roku klasztor odwiedza także wielu turystów i pielgrzymów.
„To przede wszystkim zorganizowane grupy, które nawiedzają grób bł. Wincentego często po drodze do sanktuarium w Częstochowie, ale są to także pojedyncze osoby. Według szacunków klasztor odwiedza rocznie ok. 30 tys. osób" - powiedział PAP zakonnik.
Jak podkreślił duchowny, kościół jest otwarty od pierwszej do ostatniej mszy. "Każdy może wejść do środka, jednak by zobaczyć niektóre miejsca poza kościołem, takie jak podziemia, trzeba poprosić +na furcie+ o oprowadzenie któregoś z ojców. Można wcześniej zapowiedzieć przyjazd, telefonicznie, ale nie jest to konieczne" - mówił o. Kurbiel.
Opactwo jest cennym zabytkiem architektury. W kościele można podziwiać jedną z najstarszych rycerskich płyt nagrobnych w Polsce, pochodzącą z 1319 r. Godne uwagi są także 42-głosowe kościelne organy z poł. XVIII w., które zachowały się w oryginalnej postaci. Rozwiązanie techniczne użyte w instrumencie, są unikatem na skalę Europy.
Jędrzejowski klasztor powstał w 1140 r., a dziewięć lat później został podniesiony do rangi opactwa. Wraz z opactwami cysterskimi w Sulejowie, Wąchocku i Koprzywnicy był zaliczany do filii burgundzkiego monasteru w Morimond.
Cystersi zostali sprowadzeni z Francji do Polski w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną Europy zachodniej. Cysterska dewiza brzmi: ora et labora, czyli módl się i pracuj.
Podczas pobytu w Jędrzejowie, warto także odwiedzić znajdujące się na Rynku Muzeum im. Przypkowskich. Tamtejsza kolekcja zegarów zawiera wszystkie typy czasomierzy używanych od XVI do XX wieku - to największy i najcenniejszy tego typu zbiór w Polsce.(PAP)
ban/ mow/