Europa i świat po 1989 roku

05.05.2018

Blisko 6 tys. euro zebrano podczas kwesty na wileńskim Cmentarzu na Rossie

Cmentarz na Rossie. Fot. PAP/J. Undro Cmentarz na Rossie. Fot. PAP/J. Undro

Blisko 6 tysięcy euro zebrano na renowację zabytkowych nagrobków na wileńskim Cmentarzu na Rossie podczas sześciodniowej kwesty, która trwała od 28 kwietnia do 3 maja.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Dariusz Żybort jest zadowolony z wyniku kwesty. „Jest to bardzo dobry wynik” - powiedział PAP w sobotę Żybort po podliczeniu pieniędzy. „Za tę sumę możemy odnowić nawet okazały pomnik” na cmentarzu - dodał.

Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze zadecyduje w najbliższym czasie zarząd Stowarzyszenia.

Podczas kwesty pieniądze zbierali harcerze i przedstawiciele Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej. Darczyńcami byli polscy turyści, którzy podczas długiego weekendu licznie odwiedzali Wilno i Rossę.

Kwesty na Rossie w ciągu roku odbywają się kilkakrotnie. "Polacy są szczodrzy i chętnie wrzucają pieniądze do naszych puszek, gdy widzą, jak dużo pracy wymaga ten cmentarz" - powiedział Żybort.

Następna kwesta odbędzie się za kilka tygodni, podczas kolejnego długiego weekendu na Boże Ciało. Od 31 maja przez kilka dni kwestować będą przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie, a uzbierane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację pomnika jednego z lekarzy spoczywających na cmentarzu.

Cmentarz na Rossie liczy blisko 250 lat. Jest malowniczo położony na wzgórzach i porośnięty starodrzewem. Został mocno okaleczony nie tylko przez czas, ale także przez władze w okresie sowieckim, gdy nekropolie były dewastowane i rabowane. Wiele nagrobków jest pochylonych, zapadniętych w ziemię, bez krzyży, z powybijanymi medalionami i zniszczonymi napisami.

Rossa składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i cmentarzyka wojskowego z mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie spoczywa jego serce i prochy matki. Na obszarze ponad 10 hektarów jest około 26 tys. nagrobków, pomników i grobowców. Spoczywają tu m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza, groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki. Na Rossie pochowani są również ojciec litewskiego odrodzenia narodowego Jonas Basanaviczius, malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Cziurlionis, pisarze Vincas Mykolaitis-Putinas, Balys Sruoga, Petras Cvirka, a także wiele innych osób zasłużonych dla Polski, Litwy i Wilna.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL