Polska po 1989 roku

11.01.2019

Blisko 7 mln zł na konserwację dolnośląskich zabytków

Blisko 7 mln zł przeznaczy samorząd województwa dolnośląskiego na konserwację zabytków. Dotacje trafią do 17 gmin, m.in. na remont obiektów sakralnych, pałacowych i budynków użyteczności publicznej.

Fundusze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

„Dolny Śląsk to region, w którym jest najwięcej zabytków spośród wszystkich regionów w kraju. Oprócz tego, że co roku przeznaczymy z budżetu województwa 5 mln zł na ich konserwację, to dodatkowo w tym roku dzięki funduszom unijnym wesprzemy gminy dotacjami. Zdajemy sobie sprawę, że tych pieniędzy jest za mało, dlatego cieszymy się, że jest też troska ze strony samorządów o to, aby Dolny Śląsk nie zapomniał o swojej historii” – mówił w piątek na konferecji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Dodał, że dotacje na konserwacje zabytków w regionie otrzyma 17 gmin, a łączna kwota dofinansowania wynosi 6,76 mln zł.

Dofinansowanie z PROW obejmuje gminy wiejskie lub gmin miejskie, z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców, a warunkiem przyznania dotacji był wpis obiektu do rejestru zabytków lub wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Wicemarszałek województwa Marcin Gwóźdź podkreślił, że dzięki pracom konserwatorskim swój blask odzyskają m.in. obiekty sakralne, pałacowe, czy budynki pełniące funkcję użyteczności publicznej. „Mam nadzieję, że te obiekty, po zakończeniu inwestycji, będą służyły wszystkim mieszkańcom i będą budowały kulturę i zasoby Dolnego Śląska” – dodał.

Największe dotacje, w kwocie 500 tys. zł otrzymały Gmina Dzierżoniów na rewitalizację zabytkowego pałącu we wsi Kiełczyn; gmina Grębocice na przebudowę byłego, historycznego spichlerza, gmina Radwanice na poprawę stanu zabytkowych ruin pałacu w Jakubowie, gmina Kłodzko na modernizację Domu Ludowego w Szalejowie Dolnym oraz gmina Wiązów na remont ratusza. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL