W świadomości mieszkańców Warszawy kult Serca Jezusowego nierozerwalnie jest związany z praską bazyliką, która w piątek zostanie podniesiona do rangi sanktuarium - powiedział PAP ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński.
W piątek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tego dnia bazylika mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej na warszawskiej Pradze zostanie ogłoszona sanktuarium Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Jak przypomniał bp Kamiński, świątynia ta ma piękną historię - została wybudowana w latach 1907–1923 z inicjatywy Marii z Zawiszów Radziwiłłowej, której mąż, Michał Piotr Radziwiłł, był fundatorem budowy. Powstanie świątyni wspierali także kardynał Aleksander Kakowski, który 25 października 1919 r. erygował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI.
"Chodzi nie tylko o to, że został zbudowany piękny kościół i zaangażowane były w to ważne osoby życia publicznego. Szczególnie ważne jest, że po II wojnie światowej salezjanie sprawowali tu bardzo ofiarną pracę duszpasterską o bogatej ofercie i stworzyli tu prężne centrum wyjątkowej duchowości. To wszystko razem od dawna zasługiwało na to, żeby to miejsce zostało podniesione do rangi sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego" - zaznaczył hierarcha.
Jak wyjaśnił, aby parafia stała się sanktuarium, potrzebna jest "zasługa w rozwijaniu kultu Bożego", a także zapewnienie posługi duszpasterskiej na najwyższym poziomie przez wiele lat. "W przypadku tej bazyliki wszystkie te warunki salezjanie spełniają już od ponad 100 lat" - ocenił bp Kamiński.
Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej poinformował, że istotą zmiany parafii w sanktuarium jest zawsze "większa troska o przybywających do tego miejsca wiernych, co nie zawsze udaje się zapewnić w zwykłej parafii".
"Kiedy bazylika stanie się sanktuarium, przybywający tu wierni będą mogli uzyskać odpust zupełny. Przywilejem i obowiązkiem tego konkretnego sanktuarium będzie także odprawianie mszy św. wotywnej o Najświętszym Sercu Pana Jezusa w każdy piątek roku, zapewnienie wiernym dogodnego dostępu do sakramentu pokuty i możliwości częstej adoracji Najświętszego Sakramentu. Będą tam także organizowane nabożeństwa ekspiacyjne (przebłagalne - PAP) za grzechy przeciwko Bożej miłości" - podkreślił bp Kamiński.
I dodał: "W świadomości mieszkańców Warszawy kult Serca Jezusowego nierozerwalnie jest związany z praską bazyliką. Trzeba dodać, że ta bazylika była ustanowiona jako pierwsza spośród kościołów warszawskich. Jest piękne świadectwo nuncjusza Rattiego, który interesował się postępem prac w czasie budowy bazyliki, a po zostaniu papieżem – jako Pius XI – nadał jej tytuł bazyliki mniejszej" - wyjaśnił hierarcha.
Nawiązując do przypadającej w piątek uroczystości, zaznaczył, że "Serce Jezusowe to najpiękniejszy symbol wielkiej miłości Boga do ludzi". "Jeśli się mówi o sercu, o tym, że ktoś ma serce, to intuicyjnie myślimy o dobroci, otwartości, życzliwości, przyjaźni. Przenosząc to spojrzenie na relacje Bóg-człowiek, rozumiemy, że Serce Jezusa jest znakiem tego wszystkiego, co człowiek najlepszego otrzymuje od Pana Boga. Wszystkie przymioty Serca Jezusa zostały pięknie zapisane w litanii do serca Pana Jezusa, która w czerwcu jest odmawiana w parafiach" - ocenił bp Kamiński.
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w Kościele katolickim w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpowszechnił się w Kościele po objawieniu się Chrystusa w latach 1673-1675 świętej Małgorzacie Marii Alacoque, mniszce z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial. Według słów świętej, w objawieniach Chrystus prosił o ustanowienie święta ku czci Jego Serca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała oraz o odprawianie specjalnego nabożeństwa, a tym, którzy spełnią Jego prośby, obiecał liczne łaski. Jako pierwszy nowe święto zatwierdził papież Klemens XIII w 1765 r., a rozszerzył na cały Kościół papież Pius IX 23 sierpnia 1856.
Oprócz samej uroczystości w Kościele katolickim przez cały czerwiec w parafiach odprawiane jest nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i Litania do Serca Jezusowego.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/