Religia

21.05.2019

Bp Libera upublicznił list, który skierował do papieża Franciszka

Biskup płocki Piotr Libera opublikował list, w którym prosił papieża Franciszka o możliwość spędzenia sześciu miesięcy w klasztorze kamedułów. „Chciałbym spędzić 6 miesięcy, poświęcając mój czas na modlitwę wspólnotową oraz na medytację” – napisał biskup płocki.

W sobotę biskup Libera poinformował, że od 1 lipca zamierza spędzić pół roku na modlitwie w klasztorze kamedułów. Jak wyjaśnili autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej płockiej kurii, list został opublikowany z uwagi na "duże zainteresowanie, jakie wywołała ogłoszona przez biskupa płockiego decyzja".

"W życiu kapłańskim i biskupim staram się zachowywać równowagę między actio (działaniem) i contemplatio (kontemplacją), pamiętając o słowach Naszego Pana: +Szukajcie najpierw królestwa Bożego, a wszystko inne będzie wam dodane+. W ostatnim jednak czasie czuję silną potrzebę wzmocnienia tej harmonii wewnętrznej w moim codziennym życiu" – wyjaśnił bp Libera.

Hierarcha zaznaczył, że dojrzało w nim przekonanie, iż na tym etapie życia byłoby rzeczą dobrą dla niego osobiście, a w konsekwencji dla jego posługi biskupiej, "przeżycie czasu sabatycznego w bezpośredniej, intymnej bliskości Boga".

"W Twoje zatem ręce Ojca i Najwyższego Pasterza składam moje pragnienie i pokorną prośbę o możliwość takiego czasu w Eremie Kamedulskim Monte Corona w pobliżu Krakowa. Chciałbym spędzić 6 miesięcy (od 1 lipca do 31 grudnia 2019 r.) z eremitami kamedułami, poświęcając mój czas na modlitwę wspólnotową oraz na medytację" – napisał bp Libera.

Zastrzegł, że pociąg do życia eremickiego i duchowości kamedulskiej nie jest dla niego czymś nowym. "Ta duchowość jest mi bardzo bliska i towarzyszy mi od dawna" – wyjaśnił.

Dodał, że w czasie jego nieobecności opiekę nad diecezją płocką sprawować będzie biskup pomocniczy Mirosław Milewski wraz z kanclerzem i kurią diecezjalną.

Na liście widnieje podpis: "concedo Franciscus" czyli "wyrażam zgodę papież Franciszek" i data 21 stycznia 2019 r. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL