Religia

16.08.2018

Bp Libera zaprasza na obchody Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki

Po 450 latach od śmierci św. Stanisława powierzymy mu Kościół w naszej ojczyźnie i młode pokolenie Polaków - powiedział biskup płocki Piotr Libera, zapraszając na uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym w czwartek PAP, centralne uroczystości trwającego Roku Jubileuszowego św. Stanisława Kostki odbędą się w najbliższą niedzielę w Rostkowie, gdzie urodził się święty. Ich punktem kulminacyjnym będzie msza o godzinie 15 w sanktuarium Świętego Stanisława Kostki w Rostkowie, której przewodniczyć będzie metropolita senior krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

"W tych gorących, wakacyjnych sierpniowych dniach serdecznie pozdrawiam Was z Tumskiego Wzgórza i zapraszam bardzo gorąco wszystkich na uroczystości do Rostkowa koło Przasnysza" – powiedział cytowany w komunikacie bp Libera.

"Pragnę w tym dniu razem z Wami i Księdzem Kardynałem Stanisławem wyśpiewać Panu Bogu hymn wdzięczności za ten niezwykły dar, jakim była i jest postać Młodzieńca z Rostkowa. Po 450 latach od jego śmierci powierzymy Mu ponownie Kościół: Kościół w naszej Ojczyźnie, Kościół nasz diecezjalny, a w sposób szczególny będziemy powierzać Panu Bogu młode pokolenie wyznawców Chrystusa. Ufam, że będziemy w tym dniu razem, by wyśpiewać Panu Bogu dziękczynne Te Deum za tego wielkiego świętego, naszego rodaka – św. Stanisława Kostkę. Serdecznie zapraszam" - zaznaczył hierarcha.

Autorzy komunikatu poinformowali, że z okazji Roku Św. Stanisława Kostki w Płocku od 25 do 26 września odbędą się obrady 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Św. Stanisław Kostka urodził się 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie niedaleko Przasnysza. Był jednym z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia. Tam zadecydował o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.

Relikwie św. Stanisława Kostki są w kościele św. Andrzeja na Kwirynale w Rzymie, a od 1926 r. także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, który w 2000 r. stał się sanktuarium. Odwiedzają je każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.(PAP)

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL