Religia

23.03.2019

Bp T. Bronakowski: nałogi zniewalają równie silnie, co obozowe druty

Nałogi zniewalają równie silnie, co obozowe druty – mówił przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski podczas Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu, która przeszła w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau.

W sobotnim nabożeństwie wśród ruin poobozowych krematoriów i więźniarskich baraków przeszło kilka tysięcy osób z Podbeskidzia, Podhala, Kielecczyzny, Podkarpacia i Śląska.

Bp Bronakowski powiedział, że Auschwitz - miejsce kaźni setek tysięcy osób, przemawia tak silnie, że „chcielibyśmy niczym papież Franciszek milczeć”. „Ale pośród ciszy, która krzyczy prawdą o minionych zbrodniach, dociera do nas głos o dzisiejszych dramatach. Będziemy wsłuchiwać się w świadectwa tych, którzy mówią dziś o innych wymiarach nędzy, ale którzy także dzielą się radością zwycięstwa na drodze odzyskania wolności. Dziś wspólnie popatrzymy prosto w oczy sprawie człowieka – człowieka XXI w.” – mówił.

Hierarcha wskazał, że współczesny człowiek jest więźniem licznych nałogów, w tym uzależnienia od alkoholu. „Nałogi zniewalają dziś równie silnie, co obozowe druty i mury. Niszczą życie nie tylko uzależnionych. Jakże często płaczemy na ruinach zniszczonego życia, zaprzepaszczonych szans, utraconej nadziei. Niestety, dzisiaj wiele osób, zwłaszcza młodych, dobrowolnie przechodzi przez bramę śmierci, przez bramę uzależnień. I błąkają się oni bez nadziei po ruinach własnego życia” – dodał.

Duchowny podkreślił jednak, że człowiek potrafi także zwyciężać. W Auschwitz zdarzały się triumfy. Przykładem był św. Maksymilian Kolbe. „Takim zwycięstwem jest też dziś troska o trzeźwość osobistą, trzeźwość naszych rodzin, wspólnot, całego naszego narodu” – dodał.

Służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej podały, że modlitwę między kolejnymi stacjami dopełniały świadectwa uczestników, m.in. anonimowych alkoholików i przedstawicieli grup Al-Anon. Mówili o upadkach i zwycięstwach duchowych w swoim życiu, dziękowali za lata w trzeźwości, wsparcie modlitewne i duchowe.

Wśród uczestników była Beata, która wyznała, że jest alkoholiczką i od wielu lat nie ma kontaktu ze swym 31-letnim synem. „On tego kontaktu ze mną nie chce. To też wynik mojego pijanego, nieuczciwego i grzesznego życia. Modlę się za niego codziennie, modlę się też za córkę, która odeszła do Boga” – dodała, prosząc o modlitewne wsparcie uczestników nabożeństwa.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau organizowane są od 1986 r. przez oświęcimskie Bractwo Trzeźwości.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL