Religia

20.04.2019

Bp W. Lechowicz do Polaków za granicą: życzę głębokiej wiary w obecność Zmartwychwstałego Pana

Życzę Wam głębokiej i niezachwianej wiary w obecność Zmartwychwstałego Pana w Waszym życiu – napisał w życzeniach wielkanocnych skierowanych do Polaków za granicą delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

Bp Lechowicz zaznaczył w liście przekazanym PAP, że "bardzo potrzebujemy dzisiaj pokoju zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i w naszej Ojczyźnie, w naszych polonijnych wspólnotach i rodzinach, w Kościele i wreszcie w naszych sercach".

"Wzorem Jezusa, staję pośrodku Was z pasterskim słowem i z serca płynącymi życzeniami: +Pokój Wam+. Pokój to nie tylko życzenie, ale też pierwszy prezent Jezusa Zmartwychwstałego dla Jego uczniów, a więc i dla nas. Skoro pierwszy, to znaczy, że najważniejszy i fundamentalny dla naszego zbawienia. Rozpakujmy ten prezent, aby zrozumieć jego wartość i znaczenie dla nas" – podkreślił hierarcha.

Przypomniał, że Biblia pod pojęciem pokój wyraża nie tylko wolność od strachu czy lęku, od wojny i zagrożenia, ale przede wszystkim harmonię serca, umysłu i woli człowieka.

"Tego rodzaju stan ducha jest związany z życiem w obecności Boga i zgodnie z Jego wolą. Dlatego też pozdrowienie, z jakim Jezus Zmartwychwstały zwrócił się do apostołów przebywających w Wieczerniku nie tyle zawiera życzenie spokoju i bezpieczeństwa wobec zagrożeń płynących z zewnątrz, co zapewnienie o Jego bliskości i obecności" – ocenił.

Zdaniem bpa Lechowicza we współczesnym świecie katolicy mogą czuć się podobnie jak niegdyś apostołowie zebrani w Wieczerniku.

"Będąc wyznawcami Jezusa, byli narażeni nie tylko na publiczne napiętnowanie, ale też na więzienie. W wielu zakątkach świata katolicy są dzisiaj prześladowani, narażeni nawet na śmierć. W innych są traktowani jak ludzie gorszej kategorii. Trzeba mieć wiele odwagi płynącej z wiary, by przyznać się do przynależności do Jezusa i Kościoła i nie ulec pokusie zamknięcia się na otaczający świat, w którym dominuje ideologia narzucająca wizję życia i człowieka niemającą nic wspólnego z Ewangelią. Tym bardziej więc modlę się o żywą wiarę dla Was i zachęcam do podobnej modlitwy. Jezus zawsze dotrzymuje słowa. Jeśli mówi do nas: +Pokój Wam+, to znaczy, że On przynosi ze sobą pokój" – stwierdził.

I dodał: "Życzę Wam, Drodzy Rodacy, takiej właśnie, głębokiej i niezachwianej wiary w obecność Zmartwychwstałego Pana w Waszym życiu (...). Życzę Wam pokoju serca, który jest rezultatem zwycięstw odnoszonych nad własną słabością! Bądźcie posłuszni boskiemu Mistrzowi, jakim jest Jezus, kierując się Jego wskazówkami i czerpiąc przykład z Jego życia. Niech Jezus staje się Waszym jedynym Panem!" – napisał hierarcha.

Zaznaczył, że doświadczając od Boga przebaczenia grzechów, jesteśmy zobowiązani do podobnej postawy wobec innych.

"Życzę Wam pokoju wzajemnego, przebaczenia i pojednania w relacjach, które tego wymagają! +O ile to od was zależy, żyjcie w pokoju ze wszystkimi ludźmi+. Uczcie się takiej otwartości na drugiego człowieka podczas Mszy Świętej, kiedy stojąc pod krzyżem Jezusa jako jedna rodzina braci i sióstr, przyjmujecie dar pokoju, którego świat dać nie może. Dzielcie się tym pokojem poza murami świątyni, aby inni ludzie, w tym i nasi rodacy, którzy oddalili się od Boga, zastanowili się nad powrotem do łączności z Jezusem Zmartwychwstałym obecnym we wspólnocie Kościoła" – podkreślił bp Wiesław Lechowicz. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL