Religia

25.07.2019

Bp Zadarko: powstanie lista przewodników po Ziemi Świętej

Powstanie lista przewodników oraz biur organizujących pielgrzymki do Ziemi Świętej rekomendowanych przez KEP. Będzie ona podstawą do wznowienia wydawania tzw. zielonych kart przewodnika – poinformował bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Pielgrzymek i Turystyki.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego PAP od kilku miesięcy władze kościelne w Izraelu wstrzymują wydawanie tzw. zielonych kart dla przewodników pielgrzymek z Polski do Ziemi Świętej. Jak wyjaśnił bp Krzysztof Zadarko, to "reakcja na zauważalne zjawisko obniżania się jakości programów pielgrzymek na rzecz wycieczek turystycznych z pewnymi elementami religijnymi".

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podkreślił, że programy proponowane przez biura pielgrzymkowe, podróży i turystyczne oraz niektórzy przewodnicy grup pielgrzymów nie reprezentują - według Komisji ds. Pielgrzymek przy Zgromadzeniu Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej - wystarczającego poziomu duchowego i teologicznego.

"Do tego dochodzi czasami słaba znajomość geografii i kultury Ziemi Świętej, brak respektu i szacunku do wyznawców innych religii, narodowości i grup etnicznych żyjących w Izraelu, rosnąca komercjalizacja i świadectwa zachowań charakterystycznych raczej dla wyjazdów wycieczkowych, turystycznych, mniej pielgrzymkowych" - dodał.

Zgodnie z sugestią sekretariatu Komisji ds. Pielgrzymek, Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek chce stworzyć listę przewodników duchowych oraz biur pielgrzymkowych organizujących pielgrzymki do Ziemi Świętej, rekomendowanych przez Konferencję Episkopatu Polski. Przewodnikami duchowymi w Izraelu na mocy wyroku Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości i obowiązującego prawa w Izraelu będą mogli być biskupi, kapłani, diakoni i osoby życia konsekrowanego. Lista miałaby być aktualizowana co kilka lat.

Według autorów taka lista po zatwierdzeniu przez radę będzie podstawą do wznowienia wydawania tzw. "zielonych kart" przewodnika. "To samo będzie obowiązywać biura pielgrzymkowe" – zaznaczył cytowany w komunikacie bp Zadarko. Podkreślił, że w jednym i drugim przypadku wymagana jest rekomendacja biskupów diecezji lub przełożonych zakonnych dla przewodników i biur.

"Biura podróży i turystyczne muszą mieć wyraźną gwarancję biskupa, że zarówno przewodnik przez nich zaangażowany, jak i program, spełniają warunki organizacji pielgrzymki" – podkreślił bp Zadarko. Zachęcił też do zapoznania się z wytycznymi Komisji ds. Pielgrzymek na stronie: http://catholicchurch-holyland.com/wp-content/uploads/2018/06/CEP-Linee-POL.pdf.

Jak poinformował bp Zadarko, Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Pielgrzymek i Turystyki po konsultacji z sekretariatem Komisji ds. Pielgrzymek w Ziemi Świętej zorganizuje 7 września w Warszawie wymagane szkolenie dla przewodników pielgrzymek do Ziemi Świętej. Zgłoszenia przewodników i biur pielgrzymkowych, które mają rekomendację biskupa diecezjalnego lub przełożonych zakonnych, będą przyjmowane pocztą mailową na adres: migracja@episkopat.pl do końca sierpnia. (PAP)

autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL