Religia

09.09.2019

Część polskich muzułmanów pamięta o dniu Aszura

W kalendarzu muzułmańskim przypada w poniedziałek szyickie święto Aszura, dzień postu i pokuty. Ze względu na tradycję - odnotowywane jest ono także przez polskich wyznawców islamu. W niektórych gminach muzułmańskich odbędą się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.

Modlitwy z okazji Aszura odbędą się wczesnym popołudniem m.in. w meczecie w Bohonikach (Podlaskie). W Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku zaplanowano na wieczór tzw. iftar, czyli obiad na zakończenie świątecznego postu.

Dla szyickiego odłamu islamu żałobny dzień Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna - potomka Fatimy, córki Mahometa. Na wieść o rodzinnej tragedii zrozpaczona Fatima miała wymieszać wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).

Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.

Polscy wyznawcy islamu to przede wszystkim Tatarzy, którzy są w większości sunnitami. O Aszura, zwanym u nich czasami Aszurejnym Bajramem, pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. "To tradycja, która urosła do rangi święta" - powiedział PAP Aleksander Bazarewicz, imam muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Bohonikach. Podkreślił, że świętami są jedynie Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu) i Kurban Bajram (Święto Ofiarowania).

Wyraził przy tym przypuszczenie, że przywiązanie do innych "świąt" (wydarzeń) z tradycji muzułmańskiej może mieć związek z tym, że polscy wyznawcy islamu od wieków żyją w diasporze z większością chrześcijańską, katolikami i prawosławnymi, która obchodzi dużo więcej od nich uroczystości o charakterze religijnym.

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Jego przedstawiciele oceniają, że w kraju jest ok. 5 tys. muzułmanów - obywateli polskich, w większości pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska są na Białostocczyźnie. Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 25-30 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z państw islamskich.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL