Europa i świat po 1989 roku

22.01.2019

Dar Młodzieży wpłynął do Panamy, polska młodzież czeka na papieża

Żaglowiec Dar Młodzieży, uczestniczący w Rejsie Niepodległości, dotarł we wtorek do Panamy, gdzie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Polska młodzież, która brała udział w kolejnych etapach rejsu, spotka się z przybywającym w środę papieżem Franciszkiem.

Rejs Niepodległości trwa od 20 maja 2018 roku. Na jego trasie były 22 porty w 18 państwach. Na wszystkich etapach rejsu dookoła świata uczestniczyło tysiąc młodych osób z całej Polski. Obecnie wszyscy czekają już w Panamie na papieża.

W środę, czyli dniu przylotu Franciszka, uczestnicy rejsu wraz z innymi polskimi pielgrzymami spotkają się na uroczystościach Dnia Polskiego, przygotowanego wspólnie z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w rejonie Albrook Mall. Mszę odprawi tam prymas Polski abp Wojciech Polak, a następnie odbędzie się koncert z udziałem polskich artystów.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości wezmą udział w najważniejszych wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży, które w niedzielę zakończy papieska msza.

20 czerwca 2018 roku na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie grupa uczestników Rejsu Niepodległości spotkała się z papieżem i przekazała mu replikę Daru Młodzieży, a także zaprosiła go na pokład żaglowca, gdy będzie w Panamie. Jedna z uczestniczek rejsu powiedziała wtedy watykańskim mediom: "Byłoby to naprawdę wspaniałe, gdyby papież zagościł na polskim żaglowcu”.

Wcześniej Franciszek pozdrowił młodych żeglarzy zwracając się w czasie audiencji do pielgrzymów z Polski.

Rejs Niepodległości zorganizowano w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs odbywa się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Z Panamy Dar Młodzieży weźmie kurs na Kartagenę w Kolumbii. Następnie popłynie do Miami, Ponta Delgada na Azorach i Londynu. Do Gdyni powróci 28 marca. (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL