Inne

11.08.2019

Dawne tradycje związane ze żniwami przypomniane podczas XIX Podlaskiego Święta Chleba

Pokaz dawnych żniw w Ciechanowcu podczas XIX Podlaskiego Święta Chleba. Fot. PAP/M. Zieliński Pokaz dawnych żniw w Ciechanowcu podczas XIX Podlaskiego Święta Chleba. Fot. PAP/M. Zieliński

Zbiór zboża sierpem, oborywanie przepiórki, młócka cepami czy wykonywanie żniwnych bukietów nazywanych równiankami przypomniało w niedzielę w Ciechanowcu tamtejsze Muzeum Rolnictwa podczas XIX Podlaskiego Święta Chleba.

To jedna z największych letnich imprez plenerowych w regionie. Przyciągnęła tysiące odwiedzających.

Oprócz przypominania tradycji żniwnych, święto chleba to także wielki targ najróżniejszych gatunków pieczywa - od chleba i bułek po ciasta i inne cukiernicze wypieki.

Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć orszak żniwny, paradę starych lokomobili, które gromadzi ciechanowieckie muzeum. Nie zabrakło dorocznego konkursu na równiankę z kwiatów, zbóż i warzyw wykonywaną na święto w Kościele katolickim 15 sierpnia, czyli Matki Boskiej Zielnej. Śpiewano również przyśpiewki towarzyszące dawniej pracom przy żniwach.

Popołudniowe pokazy dawnych tradycji to nieodłączny element święta chleba. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć orszak żniwny, paradę starych lokomobili, które gromadzi ciechanowieckie muzeum. Nie zabrakło dorocznego konkursu na równiankę z kwiatów, zbóż i warzyw wykonywaną na święto w Kościele katolickim 15 sierpnia, czyli Matki Boskiej Zielnej. Śpiewano również przyśpiewki towarzyszące dawniej pracom przy żniwach.

CZYTAJ TAKŻE

Święto chleba to też koncerty, które potrwają do wieczora.

Etnograf z ciechanowieckiego muzeum Stanisław Kryński powiedział PAP, że w konkursie na równiankę rywalizowało około dwustu takich bukietów. Dodał, że pokazy dawnych tradycji żniwnych ubogacono w tym roku o pokazy młócki z wykorzystaniem maszyn na silniki parowe i spalinowe, odwiedzający imprezę mogli np. spróbować swoich sił w młóceniu zboża cepami.

Nie zabrakło tzw. oborywania przepiórki. Kryński tłumaczy, że aby zapewnić dobre plony na kolejny rok, na polu, z ostatnich kłosów pleciono warkocz, dekorowano go, a wokół przepiórki ciągnięto trzymając za nogi najmłodszą żniwiarkę.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w ciechanowieckim skansenie jest placówką samorządu województwa podlaskiego. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL