Polska po 1989 roku

27.03.2017

Dolnośląskie: prawie 70 mln zł przeznaczono na rewitalizację zabytków

Prawie 70 mln zł przeznaczono na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma 29 projektów – podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Jak poinformowały służby prasowe, w poniedziałek Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził wyniki konkursów w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe”. To część Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20.

Konkursy dotyczyły dwóch typów projektów. Pierwszy z nich dedykowany był zabytkom wpisanym do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Do rozdysponowania były pieniądze na rewitalizację, rewaloryzację, konserwację, renowację i restaurację obiektów zabytkowych oraz obszarów zabytkowych.

Adresatem drugiego konkursu były instytucje kultury, które dzięki środkom zyskają szansę na przebudowę i rozbudowę swoich obiektów, doposażenie w nowy sprzęt niezbędny do rozwoju oferty oraz oprogramowania komputerowe ułatwiające wewnętrzne zarządzanie w instytucji.

Największe dofinansowanie ponad 8 mln zł trafi do samorządu Lwówka Śląskiego na rewaloryzację murów obronnych wraz z przyległym terenem. Samorząd w Głogowie otrzymał 4,7 mln zł dotacji na odbudowanie budynku Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Natomiast Twierdza Srebrna Góra ponad 2 mln zł pozyskała na budowę nowej infrastruktury turystycznej m.in. kolejnej ścieżki dydaktycznej.

Większość pieniędzy przeznaczono na remonty kościołów, pałaców i innych zabytków będących w gestii samorządów lub dolnośląskich parafii.

„Dolny Śląsk jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę zabytków w Polsce. Potrzeby regionu na środki na ich rewitalizację są bardzo duże. W tej sprawie kluczowe jest wsparcie, także wsparcie rządu oraz sprawiedliwy podział środków ministerialnych” - powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Cezary Przybylski.

Jak podano, do urzędu wpłynęło 77 projektów o wartości blisko 260 mln zł, w ramach których ubiegano się o dofinansowanie na kwotę ponad 187 mln zł.(PAP)

ros/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL