W II niedzielę adwentu, 6 grudnia, katolicy będą obchodzić 21. Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Udało się zrealizować 240 projektów na kwotę prawie 2,3 mln zł.
"Jego celem jest wsparcie duchowe i materialne Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie" – wyjaśnił dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża w informacji przekazanej we wtorek PAP przez biuro prasowe KEP.
"Mam nadzieję, że także w tym roku uda nam się, dzięki tej zbiórce do puszek, zrealizować kilka projektów, które napływają do nas zza wschodniej granicy" – powiedział duchowny.
Ks. Kryża poinformował, że w 2020 r. udało się zrealizować prawie 300 projektów w różnych stronach byłego Związku Radzieckiego i dotyczących wielu dziedzin życia.
W ramach obchodów w piątek 4 grudnia Apel Jasnogórski prowadzi ks. Leszek Kryża. W niedzielę 6 grudnia mszy św. o godz. 9.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie będzie przewodniczył metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz. Tego samego dnia hierarcha będzie także modlił się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie o godz. 13.00. Liturgie będzie transmitowała Telewizja Polonia.
W Apelu na XXI Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz zaapelował o otwartość serca i wsparcie materialne.
Zwrócił uwagę, że "za wschodnią granicą służy obecnie 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 40 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie".
Zaznaczył, że w roku 2020 (do 20.11) zrealizowano projekty za 2 294 492 zł, z czego najwięcej na Ukrainie i Białorusi.
"Na powyższą kwotę składają się m.in: dotacje na budowę nowych świątyń, odbudowę oraz renowację kościołów, plebanii i sal katechetycznych; wakacyjny wypoczynek połączony z formacją dla dzieci i młodzieży, świetlice i przedszkola, domy dziecka; domy seniora, domy samotnej matki, pomoc potrzebującym, stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych służące dożywianiu dzieci, starszych i najbiedniejszych oraz stypendia dla studentów ze Wschodu" – wyjaśnił bp Dydycz.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczy również pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie przez zakup dla konkretnych parafii paramentów liturgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych.
Zespół powołał w grudniu 1989 r. ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp, wówczas pod nazwą Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików w Związku Radzieckim. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/