Polska po 1989 roku

02.08.2019

Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych złożył rezygnację

Ostrołęka, 07.03.2016. Dyrektor muzeum Jacek Karczewski po podpisaniu umowy ws. współprowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto. PAP/T. Waszczuk Ostrołęka, 07.03.2016. Dyrektor muzeum Jacek Karczewski po podpisaniu umowy ws. współprowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto. PAP/T. Waszczuk

Jacek Karczewski, który od sześciu lat kierował Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, złożył rezygnację z funkcji dyrektora placówki. W oświadczeniu napisał, że kończy się pewien etap w jego życiu i że nie sądził, iż „nastąpi to już teraz", ale nie poinformował o powodach swojej decyzji.

„Złożyłem dziś rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Tworzyłem to Muzeum przez ponad 6 lat. To były lata treściwe, pełne wytężonej pracy” - napisał Jacek Karczewski na Facebooku.

Zaznaczył, że tematyka, którą się w muzeum zajmowano, "nie należy do łatwych ani lekkich. - Ale staraliśmy się pokazywać, poprzez spotkania, wykłady, lekcje, filmy, że historia wojny i podziemia antykomunistycznego to nie tylko akcje zbrojne i daty, ale przede wszystkim zwykli ludzie, którzy próbowali żyć w niewyobrażalnych czasach, to nasi dziadkowie i babcie, których opowieści warto wysłuchać, bo odchodzą”.

Jacek Karczewski dodał, że chciałby, „aby wystawa czasowa, nad którą pracuje Dział Naukowo-Badawczy, mogła wkrótce ujrzeć światło dzienne”. Zapowiedział też, że niebawem ukaże się książka dotycząca działalności ważnej dla niego postaci. „To jeden z ostatnich moich projektów pod szyldem Muzeum” - zaznaczył.

Karczewski nie poinformował o powodach swojej decyzji. Zaznaczył jedynie, że nie przestanie zajmować się historią. Napisał, że ma „zamiar działać na tym polu dużo aktywniej", niż mógł do tej pory. "Chcę dokończyć rozpoczęte dawno projekty, na które w natłoku spraw zabrakło czasu, a w planach mam kolejne. Jestem też otwarty na propozycje współpracy” - napisał.

Karczewski jest historykiem, absolwent Uniwersytetu w Białymstoku, popularyzatorem historii, autorem kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych. Odznaczony medalami Za zasługi dla ŚZŻAK, Pro Patria oraz Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia muzeum jako wspólnej instytucji kultury. W sierpniu 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej. 14 lipca 2017 muzeum podpisało umowę z generalnym wykonawcą robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Przebudowa i rozbudowa budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta 19 wraz z wykonaniem kładki dla pieszych”.

Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej - na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Z końcem 2018 r. MKiDN podpisało aneks, w którym zobowiązało się do przekazania w 2019 r. dotacji na wydatki inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mln zł. Aneks zakładał również możliwość przyznania kolejnych dotacji na realizację wystawy stałej w wysokości ponad 6,3 mln zł. (PAP)

Monika Zdziera

mzd/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL