Papieskie Dzieła Misyjne są po to, żeby budzić w nas chęć, budzić radość i budzić w nas ducha, którego otrzymaliśmy na mocy chrztu św. i w sakramencie bierzmowania – powiedział we wtorek dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. dr Maciej Będziński.
Obchodzony w Kościele w tym roku 23 października 96. Światowy Dzień Misyjny – w Polsce, nazywany Niedzielą Misyjną, przebiega pod hasłem "Będziecie moimi świadkami". Konferencja prasowa z tej okazji odbyła się we wtorek w Warszawie.
Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jan Piotrowski podkreślił za Janem Pawłem II, że "na mocy sakramentu chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami". "Kościół z natury jest misyjny, a misje to nie jest ludzkie dzieło. Trzeba być posłusznym Duchowi Świętemu, który kieruje człowieka na dobre drogi" – podkreślił.
Hierarcha zastrzegł, że "ogromną wartość ma świadectwo". "Pan Jezus, posyłając apostołów, polecił im przede wszystkim, aby byli świadkami wiary. Trzeba pamiętać o nakazie zawartym w Ewangelii św. Mateusza: +Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego+. W tym nakazie misyjnym zawiera się cała teologia misji. Kościół, posłuszny temu nakazowi Chrystusa, nie przestaje głosić Ewangelii również w XXI w." – mówił.
Przypomniał słowa Jana Pawła II, że "każda kultura jest godna Ewangelii". "Przestrzenią misyjną jest cały świat (...) a zgodnie z powiedzeniem jednego z afrykańskich biskupów, ziemią misyjną jest zawsze ludzkie serce" – zaznaczył.
Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce (PDM) ks. dr Maciej Będziński przypomniał słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej "Evangelii gaudium", że "smutny ewangelizator to byle jaki ewangelizator", który nie będzie w stanie przekonać drugiego człowieka.
"Papieskie Dzieła Misyjne są po to, żeby budzić w nas chęć, budzić w nas radość i budzić w nas ducha, którego otrzymaliśmy na mocy chrztu św. i w sakramencie bierzmowania" – podkreślił.
Zaznaczył, że PDM powstały z natchnienia Ducha Świętego, a ich działalność musi być przeniknięta Ewangelią. "To, że PDM są także powołane do konkretnych dzieł materialnych, to zawsze musi być owoc modlitwy i współpracy w Kościele" – dodał.
Przypomniał, że w ostatnich dniach odwiedził PDM w Szwecji, Finlandii, Norwegii i Islandii. Zaznaczył, że na Islandii katolików jest bardzo niewielu, większość stanowią ateiści i protestanci. "75 proc. Kościoła katolickiego na Islandii stanowią Polacy. O tym mówił papież Franciszek w orędziu, że emigracja jest szansą dla tych, którzy emigrują, ale też dla Kościołów, które przyjmują imigrantów. Takim ożywieniem dla Kościołów skandynawskich są Polacy (...), którzy przynoszą tam radość Ewangelii i pełne rodziny" – ocenił.
Sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce siostra Monika Juszka poinformowała, że świadczenie o Chrystusie jest powołaniem wszystkich chrześcijan, a zatem również dzieci.
Zaznaczyła, że dzieci można włączyć w obchody Światowego Dnia Misyjnego m.in. poprzez zaangażowanie w animację nabożeństw różańcowych lub mszy św.
"Dzieci mogą pomóc przygotować okolicznościową dekorację lub przebrać się w stroje misyjne. Dzieci, animując nabożeństwo różańcowe, mogą odpowiednio wcześniej przygotować modlitwę +Zdrowaś Mario+ w innym języku" – wymieniła.
Zdaniem siostry Juszki, w ten sposób uświadamiamy ludziom obecnym w kościele, że oni również są odpowiedzialni za misje. Poinformowała, że materiały pomocne do przygotowania takiego nabożeństwa czy lekcji religii poświęconej misjom są dostępne na stronie internetowej https://missio.org.pl/papieskie-dzielo-misyjne-dzieci/.
Dodała, że w tym roku PDMD chcą rozpropagować wśród dzieci akcję "Wszystkie kolory misji". "Proponujemy w szkołach i przedszkolach, żeby przez cały Tydzień Misyjny nasi podopieczni czy uczniowie przychodzili ubrani w jakiś kolor misyjny. Mamy 5 kolorów misyjnych – każdy kolor oznacza jeden kontynent" – wyjaśniła. Dodała, że tego dnia uczniowie mogą również wspólnie modlić się w intencji misji na danym kontynencie.
Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2022 r. sfinansowały projekty na kwotę 1 024 202,71 dol., z czego 805 153,97 dol. przeznaczono na projekty w krajach kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego, a 219 048,74 dol. na pomoc w utrzymaniu domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych. Całkowita kwota przeznaczona na projekty realizowane w Afryce (Burundi i Liberia) wyniosła 621 335,74 dol.
W ramach projektów na pomoc nadzwyczajną w Burundi przeznaczono łącznie 166 tys. dol. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na remont kościoła parafialnego w Gisyo (30 tys. dol.), odbudowę klasztoru sióstr Bene-Tereziya w Murehe, budowę domów parafialnych w Mwika i Gatabo i klasztoru braci Bene Paulo w Kirambi.
W Liberii zrealizowano projekty na łączną kwotę 224 515,42 dol. Łącznie w tym kraju pomocą zostały objęte trzy diecezje.
Na kontynencie azjatyckim zrealizowano projekty na łączną kwotę 183 818,23 dol. Pomoc materialna dla Tajwanu wyniosła 147 818,23 dol. i miała charakter pomocy zwyczajnej i pomocy dla katechistów. 36 tys. dol. przeznaczono dla Tadżykistanu, z czego 18 tys. dol. na pomoc zwyczajną, 5 tys. dol. na pomoc dla katechistów i 13 tys. dol. na projekty nadzwyczajne.
Światowy Dzień Misyjny jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych. Został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. Obchodzony jest każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie w przedostatnią niedzielę października.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ joz/