Ok. 600 osób oklaskiwało w niedzielę dzieci z polskich szkół dokształcających w stanie New Jersey w USA, występujących na koncercie „Wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek”. Wydarzenie było przeplatane wspomnieniami powstańców warszawskich, sybiraków i żołnierza wyklętego.
„Wojenko, wojenko”, „My, pierwsza brygada”, „Warszawo ma”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” – to tylko niektóre z pieśni i piosenek prezentowanych przez chór uczniów klas 4-9 z polskich szkół dokształcających w New Jersey, wspieranych głosami grupy dorosłych na Uniwersytecie Sióstr Felicjanek w Lodi.
Utwory wokalne przeplatały się z nagraniami wideo przedstawiającymi wspomnienia uczestników powstania warszawskiego, sybiraków i żołnierza wyklętego.
Inicjatorką wydarzenia była Agnieszka Kasprzak – dyrektorka Polskiej Szkoły im. św. Stanisława Kostki w Wallington, pozostającej pod patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Kasprzak nazwała koncert, który sponsorował Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ, tragiczną opowieścią o historii narodu polskiego, o męstwie i bohaterstwie. Wydarzenie nawiązywało też do zsyłki Polaków na Sybir, zbrodni katyńskiej, powstania warszawskiego, getta oraz losów żołnierzy niezłomnych.
„Jesteśmy zobowiązani do pamięci, wdzięczności i przekazywania naszych dziejów młodemu pokoleniu. Najważniejszym, co udało się nam osiągnąć, jest to, że te piosenki już w dzieciach żyją, są w ich sercach. Nucą je w domu, podczas drogi do szkoły. Odnalazły je w sobie też, kiedy były w Polsce, podczas zwiedzania Warszawy m.in. pod pomnikiem Małego Powstańca w Warszawie” – powiedziała PAP dyrektorka szkoły. Wskazywała przy tym na entuzjazm, z jakim dzieci odniosły się do projektu.
Honorowymi gośćmi koncertu byli Sybiracy, szefowa Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) Helena Knapczyk oraz Fryderyk Dammont, weteran II wojny światowej. Przybył Jan Końsko z konsulatu generalnego RP w Nowym Jorku.
Wydarzenie objęte było patronatem honorowym konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP) w Ameryce.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ akl/