
Kilkadziesiąt prac Tamary Łempickiej oraz artystów z Ecole de Paris można oglądać do 9 stycznia na wystawie w wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, oddziale Zamku Książ.
Dzieła prezentowane na wałbrzyskiej wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnego muzeum Villa la Fleur. Zbiór powstał za sprawą kolekcjonera dzieł sztuki Marka Roeflera.
Na ekspozycji można zobaczyć obrazy, rysunki i rzeźby m.in. Tamary Łempickiej, Mojżesza Kislinga, Meli Muter, Ludwika Markusa, Eugeniusza Zaka, Henriego Haydena, Jeana Lambert-Ruckiego i Nadii Leger.
Organizatorzy wystawy „Paryż był kobietą” wskazują na dzieła Łempickiej jako jednej z najważniejszych artystek art deco. „Malowała portrety osób sobie współczesnych, bohaterek i bohaterów dnia codziennego. Jej modelki nierzadko były kobietami nowoczesnymi, wyemancypowanymi i świadomymi swej wartości. Taka też była uwieczniająca je, legendarna malarka” - napisał w materiałach prasowych dyrektor wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Piotr Micek. Zwrócił przy tym uwagę na sposób, w jaki Łempicka „przekształciła technikę artystyczną i formę w rewolucyjne metody reprezentacji w erze art deco”.
„Podobnie jak ci, którzy przyszli po niej, utorowała drogę silnym, odnoszącym sukcesy i niezależnym kobietom, które są symptomatyczne dla jej czasu. Wraz z rówieśniczkami, takimi jak Coco Chanel i Simone de Beauvoir, Tamara Łempicka na nowo zdefiniowała, co znaczy być kobietą i artystką. Jej dziedzictwo trwa dzięki jej żywym, oryginalnym obrazom” - napisał dyrektor.
Prace prezentowane na wałbrzyskiej wystawie są dziełem artystów z Ecole de Paris. Termin ukuty w 1925 r. przez francuskiego krytyka sztuki Andre Warnoda określał międzynarodową grupę artystów plastyków, przybywających do Paryża i osiedlających się na Montparnassie jeszcze przed pierwszą wojna światową. Wśród artystów Ecole de Paris byli przedstawiciele kubizmu, fowizmu, ekspresjonizmu oraz postimpresjonizmu.
Ekspozycja prezentowana jest w trzech salach. W pierwszej zatytułowanej „Tamara - artystka tryumfująca” można obejrzeć rysunki i obrazy Łempickiej, w kolejnej „Kobieta – portrety i obrazowanie” umieszczono portrety kobiet, w następnej zaś „Mistrzynie – sztuka kobiet” - dzieła wielkich artystek.
Wystawę można zwiedzać do 9 stycznia w ramach zakupionego biletu do Zamku Książ.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ dki/