Na Jasnej Górze trwają obchody Dnia Papieskiego, który jest zarazem podsumowaniem inicjatyw związanych z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieża Polaka na Jasną Górę. Były to m.in. konkursy i spotkania. W środę w sanktuarium otwarto wystawę zdjęć wykonanych podczas tamtej wizyty.
Jan Paweł II, który w 1979 r. przyjechał z pierwszą pielgrzymką do kraju, przebywał w Częstochowie od 4 do 6 czerwca. Jak ocenił w środę przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, wizyta papieża miała przełomowe znaczenie nie tylko dla całego kraju, ale też dla częstochowskiego sanktuarium.
Przeor wspominał słowa papieża, który prosił o to, by być razem z nim i pamiętać o nim. "Drugie słowa, które noszę w sercu, to jest to, co powiedział na Jasnej Górze, że +tu, na tym świętym miejscu, zawsze byliśmy wolni+. Nam Polakom zawsze droga była i jest wolność, sama idea bycia wolnym człowiekiem i w kontekście życia społecznego i życia religijnego, właśnie wyrażanie naszej wolności poprzez przychodzenie na Jasną Górę, poprzez swobodne wyrażanie swoich duchowych wartości, to jest najpiękniejszym darem, jaki mogliśmy otrzymać od Jana Pawła II (…)" – wskazał.
Podczas środowej konferencji prasowej o. Waligóra i śląska kurator oświaty Urszula Bauer podsumowali działania związane z 40. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II na Jasną Górę i projektem edukacyjnym "Nadzieja. Zwycięstwo", wspartego przez program ministerialny "Niepodległa". Jego celem było przypomnienie postaci św. Jana Pawła i jego wkładu budowę wolnej i niepodległej Polski.
"Wszyscy, którzy mamy związek z oświatą, którzy mamy za sobą pracę w szkole, doskonale wiemy, jak wielką rolę wychowawczą odgrywa nauka św. Jana Pawła II w procesie edukacyjnym i wychowawczym w szkołach" – mówiła Bauer. "Św. Jan Paweł II jest przecież patronem młodzieży, więc naturalne jest, że nauczyciele wykorzystują słowa Jana Pawła II, jego nauczanie w swoich działaniach wychowawczych" – dodała kurator.
W ramach projektu "Nadzieja. Zwycięstwo" odbywał się cykl spotkań i konkursów dla uczniów z ponad 100 szkół z regionu częstochowskiego, a także przegląd teatralny, konkurs plastyczny i literacki dla młodzieży oraz zakończona niedawno akcja zbierania fotografii "Co nam zostało z tamtych dni". Dzięki przesłanym zdjęciom dokumentującym pielgrzymkę powstała wystawa, która będzie mogła być prezentowana w wielu miejscach, m.in. w szkołach.
W związku z 40. rocznicą pielgrzymki papieża na Jasnej Górze podejmowano wiele inicjatyw upamiętniających tamte wydarzenia. Np. w czerwcu odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych "Tu zawsze byliśmy wolni", które zakończyła msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Odbył się też wieczór poezji Karola Wojtyły i prezentacja książek dokumentujących jasnogórskie spotkania papieża. Od maja w sanktuarium odbywały się "Wieczory z Janem Pawłem II" – cykl spotkań, na których przypominano i rozważano słowa papieża z pierwszej pielgrzymki do Częstochowy.(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ joz/