Służby wojewody małopolskiego pracują w Muzeum Czynu Niepodległościowego na krakowskich Oleandrach, którego zbiory – decyzją ministra kultury – mają trafić do Muzeum Narodowego w Krakowie. Egzekucja administracyjna rozpoczęła się w czwartek rano.
"Policja zabezpieczyła teren przed wejściem do Muzeum Czynu Niepodległościowego przy Oleandrach. Nikt nie chce udostępnić zbiorów, które ma przejąć Muzeum Narodowe. O odzyskanie Domu im. Józefa Piłsudskiego walczy też miasto" - poinformował w czwartek rano krakowski magistrat.
Decyzję o zakazie dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie prowadzonego przez Związek Legionistów Polskich w maju 2020 roku ogłosił resort kultury. W grudniu 2021 roku szef MKiDN Piotr Gliński powiedział w Krakowie, że wspólnie z władzami miasta sprawi, że Muzeum Czynu Niepodległościowego na Oleandrach stanie się oddziałem Muzeum Narodowego. Jak wyjaśniła w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Joanna Paździo, teraz rozpoczęło się egzekwowanie zakazów i nakazów, które nałożył minister.
"Postanowieniem z połowy marca wezwaliśmy Związek Legionistów Polskich do wykonania tych obowiązków, które nałożył pan minister. Wyznaczyliśmy termin do godz. 9 w dniu 11 kwietnia. Ponieważ w tym terminie, który został w naszym postanowieniu wyznaczony, te obowiązki - czyli w głównej mierze przekazanie muzealiów w depozyt Muzeum Narodowego w Krakowie - nie zostały wykonane, zobowiązani byliśmy do dokonania tego, co dzisiaj miało miejsce, czyli egzekucji administracyjnej" - powiedziała PAP.
Wraz z decyzją o zakazie działalności dla Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie ministerstwo wyjaśniało, że jej celem jest zabezpieczenie przez Muzeum Narodowe w Krakowie zbiorów związanych z walką Polaków o niepodległość. Uzasadniało, że kontrola przeprowadzona w 2018 roku wykazała szereg poważnych uchybień w funkcjonowaniu Muzeum, w tym także w zakresie bezpieczeństwa zbiorów i zwiedzających. "Muzeum otrzymało zalecenia pokontrolne, których – głównie z powodu braku środków finansowych i możliwości organizacyjnych – nie zrealizowało" - informował resort. Dodawał, że zgodnie z zapisami zawartymi w liście intencyjnym Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie zobowiązał się, że obejmie zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego należytą opieką merytoryczną i będzie prowadzić to muzeum jako oddział MNK pod nazwą Muzeum Czynu Niepodległościowego.
Przeciwko zabezpieczeniu zbiorów przez Muzeum Narodowe protestuje Krystian Waksmundzki, który od lat nie chce oddać budynku gminie Kraków.
W czwartek służby wojewody weszły na miejsce w asyście policji, drzwi do Domu im. Józefa Piłsudskiego otworzył wezwany ślusarz. Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę wojewody, prace w Domu im. Piłsudskiego mogą potrwać dłużej niż jeden dzień.
W utworzonym w Domu im. Józefa Piłsudskiego Muzeum Czynu Niepodległościowego znajdują się pamiątki związane z walkami Polaków o wolność, m.in. bardzo cenna kolekcja sztandarów organizacji legionowych z okresu międzywojennego, pamiątki po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym, pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz sypaniem Kopca Piłsudskiego, dokumenty, mundury, broń i dzieła sztuki.
Dom im. Piłsudskiego, zwany także Domem Legionisty, powstał w latach 30. XX wieku na Oleandrach, skąd w 1914 r. wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa. Decyzję o jego budowie podjęli dawni legioniści na I Zjeździe Związku Legionistów Polskich w 1922 r., którzy na ten cel przekazywali własne fundusze. Teren pod budynek przekazały władze Krakowa.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ ok/ dki/