Inne

12.02.2017 aktualizacja 14.02.2017

Europejski rekord: 8 muzeów w osadzie zamieszkałej przez 508 osób

Osiem muzeów znajduje się w miejscowości Sellia w Kalabrii na południu Włoch, w której mieszka 508 osób. W niewielkiej osadzie jest największe w Europie zagęszczenie placówek kultury: na każde muzeum przypada 63 mieszkańców.

Położona niedaleko miasta Catanzaro Sellia składa się ze średniowiecznych domów stojących na dwóch wzgórzach. Od 8 lat burmistrzem jest lekarz pediatra i filozof z zamiłowania Davide Zicchinella, który postanowił otworzyć tam osiem małych muzeów. Jak podkreśla - na razie osiem.

„Podjęliśmy właśnie decyzję o założeniu następnego, dedykowanego modelarstwu, będzie zatem ich dziewięć”- powiedział burmistrz cytowany przez dziennik „La Stampa”.

Kiedy to następne muzeum zostanie otwarte, na każde przypadać będzie tam 56 mieszkańców.

W Sellii jest muzeum komiksów, w którym zgromadzono 10 tysięcy rzadkich, historycznych publikacji podarowanych przez jednego z mieszkańców, który osiedlił się tam niedawno.

Jest również Muzeum Ziemskie i Pozaziemskie, a w nim trzy tysiące próbek piasku z mórz i pustyń na świecie, fragmenty meteorytów, skamieniałości oraz ząb dinozaura.

W innym miejscu wystawiono osiem wielkich prac grupy artystycznej włoskich malarzy Macchiaioli.

Z funduszy otrzymanych od władz regionu założono muzeum dla dzieci, pierwsze w Kalabrii i najczęściej odwiedzane spośród wszystkich ośmiu. Masowo przyjeżdżają do niego wycieczki najmłodszych z różnych stron. Dedykowane jest rolnictwu i przyrodzie. Dzieci mogą tam na przykład dowiedzieć się, jak się wytwarza oliwę.

Od najbliższego sezonu letniego obowiązywać będzie jeden bilet do wszystkich muzeów. Przygotowywane są kolejne atrakcje, takie jak most tybetański i wieża do skoków na bungee oraz park rozrywki.

Cytowany przez prasę burmistrz Sellii podkreśla, że chce uczynić z pustoszejącej osady miejsce zapewniające "najwięcej adrenaliny w Europie". To, jak wyjaśnił, sposób na uratowanie miejscowości.

Przed dwoma laty burmistrz zasłynął we włoskich mediach z tego, że wprowadził "zakaz umierania". Polecił wszystkim mieszkańcom leczyć się; zainaugurował ambulatorium oferujące różne bezpłatne badania w ramach zapobiegania chorobom.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL