Wystawy, projekcje filmów, wykłady i spacery znalazły się w programie szczecińskiego 14. Westivalu. Motto rozpoczynającego się w środę wydarzenia to „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”.
"Główna wystawa +Młoda Polska+ będzie próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i jednocześnie prezentacją młodych i już uznanych pracowni oraz architektów. Jej dopełnieniem będzie druga ekspozycja przygotowana przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki – +Tożsamość´. 100 lat polskiej architektury+" – zapowiedział rzecznik Westivalu Daniel Źródlewski.
Jak dodał, wystawa ta, a także związana z nią publikacja "opowiada o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt miast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości". Wskazał, że ekspozycja zostanie uzupełniona o kontekst lokalny "związany z urbanistyką i architektura? Szczecina".
W programie znalazły się m.in. wykłady architektów, debaty "Tożsamość", "Teraźniejszość" i "Przyszłość", spacery ze szczecińskim przewodnikiem Przemkiem Głową i pokazy filmów: "My Architect" oraz "The Competition".
"Tym razem wszystkie działania skupiły się wokół najmłodszej polskiej architektury. Uważam, że jednym z głównych kanałów łączących współczesna? polska? architekturę? ze światem są obecni trzydziestolatkowie. To najmłodszemu pokoleniu polskich architektek i architektów będziemy się przyglądać podczas tego wydarzenia. Dyskusje i wystawa, którą zobaczymy mają dać nam odpowiedź na pytanie czy jest to grupa ludzi, których łączą podobne doświadczenia, którzy pracują w podobny sposób i podobnie patrzą na rzeczywistość oraz, być może, dzielą podobne wartości" – powiedział kurator 14. Westivalu architekt Piotr Śmierzewski.
Wydarzenia odbywać się będą w szczecińskiej Willi Lentza, rozpoczną się w środę 11 maja o godz. 18 wernisażem wystaw "Młoda Polska" i "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Szczegóły dotyczące wydarzeń znajdują się na stronie westival.pl. Festiwal potrwa do niedzieli.
Westival organizowany jest przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/