Około 350 młodych artystów z całego kraju weźmie udział w 26. Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w folklorze”, który rozpocznie się w sobotę w Baranowie Sandomierskim (Podkarpackie). Impreza potrwa do niedzieli.
Jak poinformowała PAP Renata Domka, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury (MGOK) w Baranowie Sandomierskim, współorganizatora imprezy, festiwal ten jest wyjątkowym w skali kraju świętem dziecięcej kultury, wrażliwości, wyobraźni, a jego unikatowość polega na tym, że skupia się wyłącznie na tematyce dziecięcej w kulturze ludowej.
Uczestnicy to młodzi artyści (do 18. roku życia) działający w różnych ośrodkach, którzy w tym roku przyjadą do Baranowa Sandomierskiego z pięciu województw: małopolskiego, łódzkiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego.
Przesłuchania konkursowe odbywać się będą w sobotę i niedzielę w sali widowiskowej baranowskiego MGOK-u. Młodzi artyści będą się prezentować w jednej z sześciu kategorii: grupy śpiewacze, soliści, grupy obrzędowe, instrumentaliści, kapele, zespoły taneczne.
Podczas prezentacji konkursowych uczestnicy wykonają tradycyjne melodie, tańce ludowe, gry i zabawy dziecięce, zwyczaje ze swojego regionu. Można tu będzie usłyszeć pieśni sieroce, obyczajowe, pasterskie, kołysanki. Domka podkreśliła, że każda prezentacja będzie z udziałem dzieci, o dzieciach, dla dzieci.
Występy oceniać będzie komisja konkursowa złożona z etnografów i etnomuzykologów.
„Jak co roku zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a także drewnianego Ptoka-Klepoka. Ta prestiżowa statuetka jest wykonywana ręcznie i co roku przybiera inne barwy, zaprojektowane specjalnie na daną edycję festiwalu. Tym razem nad koncepcją pracowały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Baranowie Sandomierskim. Organizatorzy zdradzają tylko tyle, że klepoki będą swoim stylem nawiązywać do kultury lasowiackiej” – poinformowała Domka.
Wstęp na festiwal jest bezpłatny.
Celem festiwalu jest zachowanie i popularyzowanie zanikających form i gatunków folkloru związanego z tematyką dziecięcą, odkrywanie jego bogactwa, a także rozwijanie tożsamości narodowej związanej z lokalnym regionalizmem.
Motywem przewodnim festiwalu będzie w tym roku wycinanka lasowiacka. Będzie ona zdobić scenę festiwalową, plakaty, dyplomy.
Domka dodała, że lasowiackich motywów będzie więcej. Będzie można skosztować lasowiackich potraw i spróbować swoich sił w rękodziele lasowiackim. A dzieci nauczą się wyplatać wianki z żywych kwiatów i ziół. Członkinie Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki przeprowadzą przesłuchania konkursowe.
W programie imprezy przewidziano też prezentację tradycji i wierzeń Lasowiaków w wykonaniu zespołu obrzędowego, a młode „Lasowiaczki” wystąpią w projekcie „Solaretki po Lasowiaku”. Będzie można posłuchać też piosenek inspirowanych lasowiacką muzyką.
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty: etnograficzne dla instruktorów, rękodzieła, plastyczne, a także Jarmark ludzi z pasją, prezentacje kulinarne, koncerty plenerowe uczestników festiwalu i zaproszonych gości.
Zaplanowano też folkowe widowisko taneczno-wokalne oraz koncert grupy Trebunie Tutki z Podhala.
Festiwal w niedzielę wieczorem zakończą koncerty O.D.S, Sosnowskiego i Voo Voo oraz pokaz Teatru Ognia „Leśne Licho”. Poprzedzi je ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie nagród laureatom.
Organizatorami festiwalu są: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim i tamtejszy Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Festiwal „Dziecko w Folklorze” został dofinansowany ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Odbywa się przy wsparciu Powiatu Tarnobrzeskiego i Gminy Baranów Sandomierski. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/