Religia

23.12.2017

Góralskie pasterki odprawione zostaną w Beskidach

Katolicy w Beskidach będą mogli powitać Boże Narodzenie na góralskich pasterkach. Msze św. w Wigilię o północy odprawione zostaną m.in. w Sopotni Małej i Żabnicy na Żywiecczyźnie, w sanktuarium Matki Bożej w Szczyrku, a także na górze Dębowiec w Bielsku-Białej.

Podczas uroczystych mszy św. zabrzmią góralskie głosy i instrumenty. "Okarynki, fujarecki, skrzypki, dudy, basy, bydom grały Jezuskowi po syściutkie casy" – zapraszają organizatorzy.

W drewnianej świątyni Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy góralska pasterka odbędzie się już po raz dziesiąty. Od początku przyciągała ona rzesze wiernych nie tylko z diecezji bielsko-żywieckiej, ale i południa Polski.

Modlącym się w kościele towarzyszyły będą połączone kapele góralskie, które wykonają kolędy i pastorałki Beskidu Żywieckiego i Śląskiego. Zagra ok. 40 muzyków. Pasterską mszę w Żabnicy co roku koncelebruje kilku księży. Proboszcz ks. Jacek Jaskiernia przywdzieje świąteczny ornat, zdobiony na styl górali żywieckich.

W kościele św. Jana Chrzciciela w Sopotni Małej góralska pasterka zostanie odprawiona po raz pierwszy. Kolędy zaśpiewa zespół Romanka oraz kapeli Eśta.

Wierni zgromadzą się także na pasterce w sanktuarium Pani Beskidów na Górce w Szczyrku. W miejscu, gdzie ono stoi, w 1894 r. 12-letniej Juliannie Peździe ukazała się Matka Boża. Później widziała ją jeszcze dwójka innych dzieci: Marianna Pezdek oraz Marianna Marek. Dzieci otrzymały od Maryi szereg zaleceń. Matka Boża miała zwrócić szczególną uwagę na odmawianie modlitwy Anioł Pański, a także kazała wybudować kaplicę. Drewniana kapliczka powstała jeszcze w 1894 r. W latach 1948-1953 wzniesiony został obecnie istniejący kościół-sanktuarium.

Pasterka odprawiona zostanie także w kaplicy na górze Dębowiec w Bielsku-Białej. Zawsze gromadzi ona setki bielszczan, świętujących narodziny Chrystusa w górskiej scenerii. Wielu uczestników przychodzi z pochodniami lub lampionami. Dodatkową atrakcją jest panorama; z polany na Dębowcu roztacza się widok na Bielsko-Białą oraz okoliczne góry. Pasterki w drewnianej kaplicy, położonej nieopodal schroniska, odprawiane są od kilkunastu lat.

Bielszczanie będą mogli uczestniczyć też w góralskiej pasterce w parafii Matki Bożej Pocieszenia w dzielnicy Straconka.

W Beskidach w wigilijną noc temperatura ma być dodatnia. Wierni, którzy będą uczestniczyli w pasterkach powinni pamiętać o parasolach. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL