Religia

08.11.2019

Grekokatolicy wspominają i modlą się za zmarłych

Mieszkający m.in. na Podkarpaciu grekokatolicy w przypadający w piątek dzień św. Dymitra, męczennika żyjącego na przełomie III i IV wieku, wspominają zmarłych i modlą się za nich. Odwiedzają także ich groby.

"W cerkwiach po porannej mszy św. z kartek przygotowanych przez bliskich odczytuje się imiona i nazwiska zmarłych. Potem na cmentarzach zostanie odprawiona panichida, czyli modlitwa za zmarłych" – powiedział PAP ks. Andrzej Żuraw, dziekan sanocki i proboszcz parafii greckokatolickiej w Komańczy w Bieszczadach.

Duchowny dodał, że dzień św. Dymitra jest jednym z kilku w roku, kiedy wierni Kościoła greckokatolickiego o nich pamiętają.

Zmarłych grekokatolicy wspominają także w drugi dzień Wielkanocy, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, w sobotę przed Wielkim Postem i w każdą sobotę jego trwania.

"Szczególnie doniosły charakter mają uroczystości odbywające się w Wielkanoc. Wspominanie zmarłych w okresie wielkanocnym jest nawiązaniem do zmartwychwstania Chrystusa" – mówił ks. Żuraw.

Zwrócił uwagę, że od początku lat 90. XX stulecia wielu grekokatolików odwiedza groby swoich bliskich także we Wszystkich Świętych.

Św. Dymitr z Tesalonik żył na przełomie III i IV w. w Grecji. Zginął śmiercią męczeńską ok. 306 r. w wieku dwudziestu kilku lat. Według tradycji odmówił wykonania cesarskiego rozkazu nakazującego wymordowanie chrześcijan żyjących w jego mieście. Szczególnym kultem cieszy się w Grecji, gdzie jest ponad 200 świątyń pod jego wezwaniem. Podczas wypraw krzyżowych modlono się do niego o wsparcie w walce z niewiernymi.

Wierni Kościoła greckokatolickiego w Polsce mieszkają m.in. w woj. podkarpackim, małopolskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

W latach 40. XX w. władze komunistyczne zdelegalizowały Kościół greckokatolicki. Reaktywował się na początku lat 90 XX w. W 1996 r. papież Jan Paweł II ustanowił metropolię przemysko-warszawską tego obrządku. W jej skład wchodzą archidiecezja przemysko-warszawska, obejmująca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po prawej stronie Wisły, a także diecezja wrocławsko-gdańska, obejmująca terytorium Polski po lewej stronie Wisły.

Na świecie żyje ponad 7 mln grekokatolików, najwięcej na Ukrainie. Kościół greckokatolicki podlega papieżowi.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL