Biały całun zawieszony nad zbiornikiem wodnym z lustrzanym dnem, symbolizującym chrzest - to główny element wystroju Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie. Projekt wyłoniono w konkursie, którego wyniki zostały ogłoszone w Wielki Czwartek.
Autorami ascetycznej aranżacji są absolwenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Joanna Woźniak i Norbert Tomczak. Jak zaznaczają autorzy, celem aranżacji Grobu Pańskiego jest podkreślenie przesłania Ewangelii, która niesie nadzieję na zbawienie, pokonanie śmierci i zwycięstwo życia.
Nad całą kompozycją góruje monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Pod nim zawieszono biały całun uformowany tak, jakby skrywał ciało Jezusa, a jeszcze niżej ustawiono ośmioboczny zbiornik wypełniony wodą z lustrzanym dnem. Odbija się w nim białe płótno.
W kompozycji ważną rolę pełni światło – najmocniejszy jego strumień jest skupiony na Najświętszym Sakramencie. Dzięki lustrzanemu odbiciu wody i szklanym zwierciadłom promienie są dodatkowo rozpraszane, stwarzając klimat do refleksji, modlitwy i adoracji. Światło przenika też przez szaty, podkreślając miejsce, gdzie znajdowało się ciało Zbawiciela. Po bokach płoną pojedyncze świece.
Rektor kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie, ks. dr Mieczysław Rolka przypomniał, że konkurs na Grób Pański w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie odbywa się od pięciu lat. W tym roku zgłoszono do niego 10 prac.
Konkurs jest organizowany dlatego – zauważył rektor – ponieważ grób u Pijarów jest od wielu lat licznie odwiedzany przez wiernych w czasie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, a powierzenie projektu profesjonalistom daje gwarancję wysokiego poziomu artystycznego kompozycji. „Uważam, że trzeba też obdarzać dużym zaufaniem ludzi świeckich w Kościele, zwłaszcza artystów” - dodał.
Według rektora co roku sugerowane są pewne tematy, ale główny motyw zawsze pozostaje bez zmian - zwycięstwo życia nad śmiercią i zmartwychwstanie Chrystusa, jako fundament wiary katolickiej oraz zasadniczy temat w czasie Triduum Paschalnego.
Krypta będzie otwarta dla wiernych od piątku wieczorem do co najmniej Poniedziałku Wielkanocnego. Zgłoszone prace aranżacji grobu oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, dr hab. Andrzej Gaczoł, ks. dr Andrzej Nowobilski, prof. Jan Pamuła, prof. Stanisław Rodziński, ks. Rolka, scenograf Tadeusz Smolicki, Anna Jadowska-Barczyk (sekretarz), Alicja Kondraciuk (sekretarz). Nagrodą dla zwycięzców konkursu jest wyjazd do Grecji lub Włoch. (PAP)
rgr/ pz/