Turlanie jaj z pagórka, gra w kręga oraz dyngusowe huśtawki, zapomniane już dawne, ludowe zwyczaje, to atrakcje przygotowane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na poniedziałek Wielkanocny w ramach imprezy „Gry i zabawy Wielkanocne”.
Jak poinformowało muzeum, placówka będzie wyjątkowo czynna 21 kwietnia przez cały dzień, a teren skansenu „zamieni się w swoisty plac zabaw praktykowanych dawniej w okresie wiosennym i Wielkanocnym”.
Każdy z odwiedzających sierpeckie muzeum będzie mógł również obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w zabytkowych chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu, gdzie prezentowane są świąteczne dekoracje, palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie.
Każdy z odwiedzających sierpeckie muzeum będzie mógł obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w zabytkowych chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu, gdzie prezentowane są świąteczne dekoracje, palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie.
Na wystawie można zobaczyć jak wyglądało wielkanocne śniadanie na mazowieckiej wsi od XIX do połowy XX wieku.
Na dyngusowy poniedziałek muzeum przygotowało ludowe gry i zabawy, w których każdy ze zwiedzających będzie mógł wziąć udział. Będzie turlanie jaj z pagórka, w którym wygrywającym jest ten, komu uda się zbić jajko przeciwnika, a także gra w kręga, czyli rywalizacja zespołowa dwóch drużyn, polegająca na uderzaniu kijami w krąg pnia drzewa w ten sposób, by przekroczył on pole przeciwników. Nazwa zabawy - „gra w kręga”, pochodzi właśnie od pnia drzewa, z którym zmagają się drużyny.
„Równie interesującą zabawą wiosenną o długiej i bogatej tradycji są huśtawki Wielkanocne. W Wielką Sobotę mieszkańcy mazowieckich wsi budowali kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w poniedziałek Wielkanocny. Nie byłoby w tej zabawie nic zaskakującego gdyby nie fakt, iż na huśtawkach bujano się stojąc. Wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a także uchroni od bólu głowy przez cały rok” - zachęca sierpeckie muzeum, anonsując imprezę „Gry i zabawy wielkanocne”.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma, stanowiące przykłady typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z XIX i XX wieku.
W maju 2008 r. na terenie placówki otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy: amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W czerwcu 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kręcone były sceny do kilku filmów, w tym m.in. "Szwadron", "Pan Tadeusz oraz "Ogniem i mieczem".
W lutym tego roku sierpecki skansen został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W rejestrze znajduje się ponad sto placówek, które wyróżniają się zbiorami o znaczącej wartości. Rejestr istnieje od 1996 r., a wpisane tam muzea „zobowiązane są do prowadzenia działalności badawczej i naukowej na wysokim poziomie merytorycznym”. W rejestrze są m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. (PAP)
mb/ ls/