Religia

24.11.2018

Hiszpania: pierwsza katedra naukowa dotycząca św. Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/J. Ochoński Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/J. Ochoński

Na katolickim uniwersytecie w Avili (CITeS), w środkowej Hiszpanii, zainaugurowano w sobotę pierwszą w Hiszpanii katedrę naukową dotyczącą św. Jana Pawła II. Jej studenci będą w ramach zajęć poznawać m.in. nauczanie polskiego papieża.

Nowa katedra naukowa, wchodząca w skład Uniwersytetu Mistycznego w Avili, rozpoczęła działalność równocześnie z organizacją sympozjum naukowego dotyczącego Karola Wojtyły.

Ks. prof. Juan Vicente Rodriguez z uniwersytetu w Avili podczas sobotniej prelekcji zaliczył Jana Pawła II do największych mistyków w historii współczesnego Kościoła. Hiszpański ekspert ds. duchowości zwrócił też uwagę na potrzebę pogłębiania wiedzy o życiu, działalności i nauczaniu polskiego papieża.

Obecna podczas inauguracji katedry naukowej św. Jana Pawła II polska ambasador w Madrycie Marzenna Adamczyk wskazała, że inicjatywa ta zbiega się z 40. rocznicą wyboru kardynała Wojtyły na urząd papieski.

Szefowa polskiej placówki dyplomatycznej zaznaczyła, że pierwsza katedra polskiego papieża w Hiszpanii powstała we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a jej głównym zadaniem będzie prowadzenie analizy i badań myśli oraz dorobku Karola Wojtyły. Szczególnie ważne mają być w pracy katedry aspekty mistyczne życia i twórczości Jana Pawła II.

“Ogromnie się cieszymy, że taka katedra powstała. To piękna forma uczczenia 40-lecia początku pontyfikatu Jana Pawła II, dużo bardziej trwała niż jednorazowe prezentacje czy wystawy” - powiedziała PAP Marzenna Adamczyk.

Otwarcie katedry Jana Pawła II jest kolejną w listopadzie hiszpańską inicjatywą nawiązującą do pochodzącego z Polski świętego. W środę na katolickim Uniwersytecie Comillas w Madrycie były włoski minister ds. europejskich Rocco Buttiglione zainaugurował ekspozycję dotyczącą Karola Wojtyły.

Wystawa, która otwarta będzie na madryckiej uczelni do końca grudnia, została przygotowana przez Muzeum Dom Rodziny Jana Pawła II w Wadowicach. Ekspozycja pt. “Jan Paweł II: człowiek i kultura” zostanie w 2019 r. pokazana w kilku innych hiszpańskich miastach.

Z kolei w poniedziałek w Madrycie został powołany do życia Instytut im. Karola Wojtyły. Ta świecka instytucja będzie popularyzować idee głoszone przez Jana Pawła II. Pierwszą przewodniczącą nowej instytucji została Maria Enciso Alonso-Munumer, profesor prawa handlowego na madryckim uniwersytecie Króla Jana Karola.

Władze instytutu zamierzają zapraszać do współpracy przy prowadzeniu badań i popularyzacji życia oraz twórczości św. Jana Pawła II osoby ze środowisk naukowych, politycznych i kulturalnych.

Pierwszą inicjatywą nowego hiszpańskiego instytutu była zorganizowana w poniedziałek w Madrycie konferencja pt. “Impresje z osobistych relacji ze św. Janem Pawłem II”. Wydarzenie poprowadził były minister spraw zagranicznych Hiszpanii (w latach 1976-1980) Marcelino Oreja.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL