Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji artystycznej i merytorycznej pomnika Polaków Ratujących Żydów w Ciepielowie na Mazowszu. Projekty można zgłaszać do 21 lutego.
6 i 7 grudnia 1942 r. w Starym Ciepielowie i Rekówce Niemcy zamordowali 33 Polaków (m.in. rodziny Kowalskich, Kosiorów i Obuchowiczów) za pomoc udzielaną Żydom, którzy przed wojną licznie zamieszkiwali obie wsie. Wszyscy Polacy byli paleni żywcem lub wrzucani do ognia po uprzednim rozstrzelaniu. W gronie ofiar znalazło się dwadzieścioro dzieci poniżej osiemnastego roku życia. Najmłodsza ofiara masakry liczyła 7 miesięcy, najstarsza – około 70 lat. Zatrzymani zostali rozstrzelani, a gospodarstwa zrabowane i podpalone. Spalono również ciała ofiar. Kilkoro dzieci rannych w czasie egzekucji spłonęło żywcem. Po wojnie szczątki ofiar zostały pochowane w zbiorowym grobie przy drodze do Tymienicy.
Na lokalizację pomnika wybrano fragment dawnego rynku w Ciepielowie – dzisiejszy park na Placu Zwycięstwa. Praca wyłoniona w ramach postępowania konkursowego powinna przedstawiać koncepcję pomnika. „Upamiętnienie powinno w sposób symboliczny oddawać skalę tragedii ofiar, które zostały w bestialski sposób zamordowane za czyn miłosierdzia wobec zagrożonych zagładą bliźnich, a także ukazywać wspólnotę tragicznych losów wszystkich obywateli II Rzeczypospolitej pod niemiecką okupacją” – wyjaśniają organizatorzy konkursu. Wniosek o dopuszczenie do udziału w konkursie należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną do 21 lutego 2023 r.(PAP)
Autor: Michał Szukała
szuk/ aszw/