Na terenie byłego więzienia przy ul. Łódzkiej w Kaliszu powstanie Izba Muzealna Służby Więziennej. Inicjatorem jest Fundacja Rozwoju SWWS, działająca przy Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.
Zakład karny przy ul. Łódzkiej w Kaliszu funkcjonował w latach 1846 - 2015. Zdaniem prorektora Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie, płk. dr. Leszka Kołtuna, obiekt jest jednym z najstarszych więzień w Polsce i najbardziej odpowiednim miejscem do stworzenia muzeum. „Ma ono ukazać historię więziennictwa polskiego na przestrzeni XIX i XX wieku” - zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej.
Twórcy Izby Muzealnej zaapelowali o przekazywanie pamiątek, dotyczących działalności służby więziennej na przestrzeni dwóch wieków. „Chcemy, żeby to miejsce nie było związane tylko z historią lokalną, ale także z ogólnopolską; by przez historię mikroregionalną pokazano historię polskiego więziennictwa. Zależy nam, żeby to miało formę kształtującą dla naszych funkcjonariuszy, którzy uczą się w SWWS, aby to było takie miejsce, gdzie pokażemy chlubne postawy - szczególnie etosu przedwojennej straży więziennej” – powiedział wykładowca SWWS dr Bartosz Kułan, zajmujący się historią więziennictwa.
Inicjatorzy muzeum apelują o dostarczanie osobistych pamiątek, wspomnień, pamiętników, listów, zdjęć, rysunków, grypsów, a nawet części umundurowania czy uzbrojenia – wszystkiego, co jest związane z historią polskiego więziennictwa. "Czekamy także na świadectwa wyjątkowych czynów funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy działali w czasach okupacji nazistowskiej i systemu komunistycznego. Coś, co może wydawać się mało wartościowe jak np. element umundurowania z lat 80, za 100 lat będzie miało sporą wartość historyczną” – powiedział Kułan.
Na wystawie przybliżone zostaną także struktury resortu bezpieczeństwa i szczegółowe metody działania bezpieki, od władz i urzędów centralnych poprzez oficerów operacyjnych, śledczych, sędziów i prokuratorów, po służbę więzienną.
Pamiątki można przekazywać w drodze darowizny lub udostępnić w czasowy depozyt. Muzeum może wykonać ich kopię lub digitalizację. W tym celu chętni mogą skontaktować się z pracownikami izby pod numerami telefonów 500 215 228 i 692 249 759 lub za pośrednictwem maila: promocja@swws.edu.pl .(PAP)
Autorka: Ewa Bąkowska
bak/ aszw/