Władze Izraela poinformowały w poniedziałek, że wizyta misji UNESCO we wschodniej Jerozolimie została odwołana; rzeczniczka UNESCO wyjaśniła, że misję badającą stan zabytków odłożono. Tel Awiw oskarża Palestyńczyków o upolitycznienie konsultacji z UNESCO.
Eksperci UNESCO (Organizacji NZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury) mieli zbadać stan zabytków na Starym Mieście, położonym we wschodniej Jerozolimie, okupowanej przez Izrael, którą Palestyńczycy uznają za stolicę swego przyszłego, niepodległego państwa.
"Palestyńczycy nie respektują porozumień. Ta wizyta miała być w pełni profesjonalna, podczas gdy Palestyńczycy podjęli kroki dowodzące, że chcą upolitycznić to wydarzenie, nie pozwalając delegacji skoncentrować się na zawodowych aspektach (misji)" - powiedziała agencji AFP przedstawicielka izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, która zarzuciła też Palestyńczykom, że "chcą dyskutować z członkami misji o kwestiach politycznych".
Eksperci UNESCO (Organizacji NZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury) mieli zbadać stan zabytków na Starym Mieście, położonym we wschodniej Jerozolimie, okupowanej przez Izrael, którą Palestyńczycy uznają za stolicę swego przyszłego, niepodległego państwa.
Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki powiedział AFP, że nie jest zaskoczony tą decyzją, ponieważ strona palestyńska uznała już wcześniej, że zgoda Izraela na wizytę ekspertów UNESCO "była nieprzekonująca".
Nieco wcześniej doradca palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa ds. Jerozolimy Ahmad Ruweidi powiedział w wywiadzie dla radia Głos Palestyny, że misja, która miała pojawić się w Jerozolimie w poniedziałek i rozpocząć pracę we wtorek, "spotka się z komisją palestyńską złożoną ze specjalistów, która zda sprawę z naruszeń popełnionych przez stronę izraelską".
UNESCO poinformowało 24 kwietnia, że w maju wyśle do Jerozolimy misję ekspertów, której zadaniem będzie zbadanie stanu zabytków oraz postępu prac konserwatorskich "w miejscu wpisanym na listę światowego dziedzictwa" UNESCO, jakim jest Stare Miasto Jerozolimy. Wnioski z tej wizyty i rekomendacje specjalistów miały być przedstawione podczas najbliższego, czerwcowego spotkania UNESCO w Phnom Penh w Kambodży.
Również 24 kwietnia władze Jordanii poinformowały w oficjalnym komunikacie, że "Jordania i Palestyna, wspierane przez kraje arabskie, zdołały zmusić Izrael, po raz pierwszy od 2004 roku, do zaakceptowania i ułatwienia wizyty ekspertów UNESCO" mającej ocenić stan zabytków.
Izraelski MSZ potwierdził wówczas wizytę misji, ale poskarżył się na "nieusprawiedliwione upolitycznianie prac UNESCO" przez Palestyńczyków i Jordanię.
Król Jordanii i Abbas podpisali w marcu porozumienie potwierdzające historyczną rolę Jordanii jako "strażniczki świętych miejsc muzułmanów" w Jerozolimie.(PAP)
fit/ kar/