Polska po 1989 roku

20.05.2019

Jarmark Tumski m.in. z repliką historycznej monety, Strefą Złotego i Strefą Wolności

Replika denara z początków państwa polskiego, Strefa Złotego z okazji 100. rocznicy polskiej waluty, antydyskryminacyjna Strefa Wolności i Jarmark Dziecięcy to niektóre z wydarzeń i atrakcji 11. Jarmarku Tumskiego w Płocku (Mazowieckie), odbywającego się od 31 maja do 2 czerwca.

Jak poinformowali w poniedziałek organizatorzy imprezy - w tym przedstawiciele Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (POKiS), Muzeum Mazowieckiego i Urzędu Miasta Płocka - podczas tegorocznego Jarmarku Tumskiego pojawi się ponad 400 stoisk, handlowych i kolekcjonerskich.

„Wśród tegorocznych nowości będzie Strefa Złotego, przygotowana przez NBP, której hasłem przewodnim będzie przypadający w tym roku jubileusz 100-lecia polskiego złotego” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor POKiS Radosław Malinowski. Dodał, iż w tej części jarmarkowych wydarzeń prowadzona będzie m.in. sprzedaż okolicznościowych i kolekcjonerskich monet, a także kurs rozpoznawania autentyczności polskich banknotów.

Natomiast Strefa Wolności to - jak zapowiedział Malinowski - „pierwsza nasza próba, aby odnieść się do przejawów dyskryminacji i wykluczenia różnych grup społecznych. Będziemy się zastanawiać nad sposobami zapobiegania mowie nienawiści. Będziemy także rozmawiać o różnych aspektach wolności i prawach człowieka”.

Dyrektor POKiS wyjaśnił, iż w tej strefie odbywać się będą projekcje filmów tematycznych, otwarta zostanie wystawa kilkudziesięciu plakatów, jakie wpłynęły na ogłoszony w 2018 r. przez Obywateli RP konkurs na grafikę antyfaszystowską; zaplanowano też happening i koncert muzyki elektronicznej.

„Jarmark Dziecięcy to z kolei próba kształcenia przedsiębiorczości wśród dzieci, poszanowania rzeczy i dbałości o środowisko naturalne. W tej części jarmarku dzieci będą sprzedawały za symboliczne kwoty zabawki, których już nie używają. Będą mogły się też nimi wymieniać” – zaznaczył Malinowski. Dodał, że opiekę na dziecięcą strefą pełnił będzie specjalny koordynator.

„Wśród atrakcji tegorocznego Jarmarku Tumskiego będzie oficjalna moneta tej edycji - denar Mieszka” – zapowiedział Bohdan Kowalczyk, łódzki kolekcjoner, historyk, prezes Polskiej Federacji Organizacji Kolekcjonerskich a zarazem ambasador płockiej imprezy kolekcjonerskiej.

„Jest to moneta, która - towarzysząc początkom państwa polskiego - po dzień dzisiejszy wzbudza ogromne kontrowersje przy datowaniu - czy jest to moneta Mieszka II, syna Bolesława Chrobrego czy Mieszka I?.. Jak było w rzeczywistości, nie bardzo wiemy” – wyjaśnił Kowalczyk. Dodał, że chodzi o denara, którego zobaczyć można na współczesnym banknocie dziesięciozłotowym.

Wyraził nadzieję, że replika denara będzie cenną pamiątką kolekcjonerską dla gości tegorocznej odsłony płockiego Jarmarku Tumskiego.

Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj podkreślił, że placówka ta, współorganizująca Jarmark Tumski, w tym roku przygotuje ekspozycję poświęconą zbiorom miejscowych kolekcjonerów.

„Na wystawie będziemy prezentowali dorobek płockich kolekcjonerów. Zależy nam na tym, żeby przy okazji Jarmarku Tumskiego, na który przyjeżdżają goście z całej Polski i nie tylko, zaprezentować to, co płockie” – podkreślił Sobieraj. W prezentowanych zbiorach pasjonatów pamiątek historycznych znajdą się m.in. widoki Płocka, malarstwo na monetach Mennicy Polskiej oraz lampy naftowe i karbidowe.

Podczas 11. Jarmarku Tumskiego, tradycyjnie już, główne stoiska wystawiennicze, w tym kolekcjonerskie zlokalizowane będą w najstarszej części Płocka, m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Mazowieckiego, znanego z największych w Polsce zbiorów sztuki i rzemiosła secesji oraz art deco. (PAP)

mb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL