Jasna Góra włącza się w pomoc w ramach kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej”. Jej celem jest wsparcie ekonomiczne i solidarność z chrześcijanami – mieszkańcami Izraela i Palestyny – którzy, po eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, znaleźli się w dramatycznej sytuacji.
W częstochowskim sanktuarium podczas Adwentu można kupić pamiątki, figurki, różańce, szopki czy ozdoby choinkowe wytwarzane przez chrześcijan z Betlejem. Zachęta do pomocy w ramach kampanii „S.O.S. dla Ziemi Świętej” przypominana jest szczególnie w Adwencie i przed Świętami Wielkanocnymi.
„Chrześcijanie chcą pracować, a kupując ich rękodzieło dostępne w Polsce, dajemy im szansę, by pozostali tam, gdzie jest ich dom, pomagamy zatrzymać w Betlejem ostatnich świadków Chrystusa” – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
Od pierwszej niedzieli Adwentu na Jasnej Górze prezentowana będzie szopka bożonarodzeniowa przygotowana przez chrześcijanie z Betlejem. Jak wskazał kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak ma ona być „niemym głosem ludzi dotkniętych wojną w miejscu narodzin Chrystusa”. „Wiemy o tym, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą, Kościołem, jednym Ciałem Chrystusa i wszyscy nawzajem musimy o siebie zabiegać” - powiedział o. Pastusiak.
Szopka, która pozostanie na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary, została wyrzeźbiona w trzystuletnim drzewie oliwnym z okolic Betlejem. „Zielone drzewko oliwne ma nam przypomnieć, że jesteśmy żywym Kościołem, nawet jeżeli w jakimś miejscu prześladowanym, krwawiącym, to wciąż na nowo odradzającym się. To symbol, że nawet prześladowani i zabijani chrześcijanie nie umierają, ale wciąż żyją dla Chrystusa” – podkreślił kustosz.
Dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podziękował paulinom i pielgrzymom za zaangażowanie na rzecz cierpiących z powodu wiary oraz wszystkich dotkniętych tragedią wojen i konfliktów. „W trakcie pobytu w Ziemi Świętej ks. prof. Cisło spotkał się z kard. Pierbattistą Pizzaballą, któremu przekazał ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej od paulinów z Jasnej Góry symbolizujący solidarność Polaków z Kościołem, który cierpi” - dodały służby prasowe sanktuarium.
Na Jasnej Górze od wielu lat modlitwa o pokój na świecie i za prześladowanych chrześcijan, zanoszona jest codziennie podczas mszy św. za ojczyznę. Częstochowskie sanktuarium w listopadzie już po raz kolejny raz włączyło się także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest pogłębianie świadomości, że zabijanie wyznawców Chrystusa za ich wiarę zdarza się również dzisiaj. (PAP)
kon/ aszw/