Z uwagi na bezpieczeństwo w dobie epidemii koronawirusa obchody Wielkiego Tygodnia z Misteriami Męki Pańskiej w sanktuarium kalwaryjskim odbędą się bez udziału wiernych. Będą transmitowane w internecie – podają Bernardyni. Nie wolno wychodzić na Dróżki.
Misterium Męki Pańskiej rokrocznie gromadziło dziesiątki tysięcy wiernych.
Rzecznik kalwaryjskiego sanktuarium ojciec Tarscycjusz Bukowski podkreślił, że podczas Triduum Paschalnego wszystkie celebracje liturgiczne i nabożeństwa będą odbywały się w bazylice bez udziału wiernych. "Będą transmitowane na żywo przez kamery internetowe. Zachęcamy do uczestnictwa online i łączenia się w modlitwie w swoich domach" – powiedział.
Bernardyn dodał, że zgodnie z rozporządzeniem państwowym obowiązuje zakaz przebywania na terenach zielonych pełniących funkcje publiczne. "Zapis ten dotyczy także Dróżek Kalwaryjskich, które są parkiem pielgrzymkowym" – podkreślił.
Kaplica cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej będzie dostępna na modlitwę od godz. 6 do godz. 17, z zastrzeżeniem, że jednocześnie nie może przebywać w niej więcej niż pięć osób.
O. Tarsycjusz poinformował w sobotę o porządku celebracji liturgicznych i nabożeństw w Wielkim Tygodniu.
W Niedzielę Palmową msze św. odprawione zostaną o godz. 6, 7, 9, 11, 13, 15, 17 i 19. Po Eucharystii o godz. 11 odprawione zostaną Gorzkie Żale, a po 13 – Droga Krzyżowa. Różaniec i Apel Maryjny odbędą się o godz. 20.30.
Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy msze św. odprawiane będą o godz. 6, 7, 8, 9, 12, 17 i 19. W Godzinę Miłosierdzia (godz. 15) odprawiona zostanie Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 18.30 - Gorzkie Żale. Różaniec i Apel Maryjny odbędą się o godz. 20.30.
"Na mszy św. o godz. 19 będą głoszone nauki rekolekcyjne. Zachęcamy do udziału za pośrednictwem kamer internetowych" – powiedział rzecznik sanktuarium.
W Wielki Czwartek o godz. 6 nastąpi odsłonięcie cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej. Dwie godziny później odprawiona zostanie Jutrznia i nastąpi poświęcenie "Wieczerzy Pańskiej". "Tradycyjnie poświęcone opłatki będzie można zabrać po ustaniu epidemii" – zaznaczył o. Tarsycjusz. O godz. 15 w Godzinę Miłosierdzia odprawiona zostanie Droga Krzyżowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Dzień zwieńczy o godz. 18 msza św. Wieczerzy Pańskiej oraz Gorzkie Żale.
Wielki Piątek rozpocznie o godz. 6 odsłonięcie cudownego obrazu NMP Kalwaryjskiej i o godz. 8 Jutrznia. "O godz. 10 Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w bazylice pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie ona transmitowana na antenie TVP3" – powiedział o. Tarsycjusz.
O godz. 15 rozpocznie się nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia. Dwie godziny później odprawiona zostanie Liturgia Męki Pańskiej. Po niej, do godz. 21, nastąpi adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. "Urządzony on zostanie w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej" – dodał o. Tarsycjusz.
W Wielką Sobotę od godz. 6 do godz. 15 adorowany będzie Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. O godz. 8 odprawiona zostanie Jutrznia, a o godz. 15 nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia i Koronka do Bożego Miłosierdzia. O godz. 18 odbędzie się wigilia paschalna.
W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6 odprawiona zostanie rezurekcja. Kolejne msze św. o godz.: 9, 11, 13, 15, 17 i 19. "Udział wiernych regulują zarządzenia państwowe" – wyjaśnił o. Tarsycjusz.
Kalwaryjskie Misterium Męki Pańskiej rokrocznie gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych. Tradycja ich organizowania sięga początków XVII w., gdy ufundowany został tam klasztor Bernardynów. Początkowo odbywały się one tylko w Wielki Piątek. Z biegiem czasu zostały rozszerzone. Obecnie inauguruje je misterium pokazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wieńczą je uroczystości Wielkiego Piątku.
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce. Jego fundatorami była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem Bernardynów, którzy do dziś opiekują się sanktuarium, wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją miejsca święte w Jerozolimie.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ mark/