Papież Jan Paweł II był wielkim propagatorem zagadnienia "osoby ludzkiej", której poświęcił encyklikę "Redemptor hominis" - powiedział w Toruniu kard. Zenon Grocholewski. Dodał, że Ojciec Święty często zajmował się tą problematyką w swojej twórczości naukowej i papieskim nauczaniu.
Były prefekt papieskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej otworzył XI Międzynarodowy Kongres "Katolicy i Osoba Ludzka – szanse i zagrożenia" w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
"Pragnę wyrazić satysfakcję z tego, że w roku 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową będzie rozpatrywany temat, którego nasz wspaniały rodak był wielkim propagatorem. Osoba ludzka, człowiek - pierwsza jego encyklika (Redemptor hominis z 1979 roku - PAP) była poświęcona temu tematowi. Zarówno w swojej uprzedniej twórczości naukowej oraz duszpasterskiej, jak i później, w swoim papieskim nauczaniu, poświęcił temu tematowi bardzo dużo miejsca" - podkreślił kardynał Grocholewski.
Wskazał, że o tym, jak bardzo ważny dla Boga jest człowiek i jak wielka jest jego godność oraz jak wzniosłe jest jego powołanie, najbardziej uczy objawienie.
"Trudno nie być zdumionym wobec faktu, że sam Bóg stał się człowiekiem w Jezusie Chrystusie, aby wyzwolić człowieka z niewoli grzechu i śmierci, w które popadł wskutek sprzeniewierzenia się Bogu i swojemu człowieczeństwu. Bóg stał się człowiekiem, by wyzwolić człowieka. Gdyby to nie było rzeczywistością objawioną, trudno by było nawet o czymś takim pomyśleć. Następną zaskakującą prawdą wiary jest to, że ten Bóg-człowiek przyjął na siebie haniebną mękę na krzyżu - by mimo naszych grzechów i odstępstw nas zbawić, udostępnić nam przeżywanie wiecznego szczęścia w obliczu miłującego nas Boga" - mówił kardynał.
Duchowny urodził się 11 października 1939 r. w Bródkach k. Nowego Tomyśla. W latach 1957-1963 kształcił się w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze poznańskiej 26 maja 1963 r. z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W 1966 r. podjął studia w zakresie prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
W latach 1972-1999 pracował w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej, pełniąc funkcje kanclerza (1980), sekretarza (1982) i prefekta (1998). Brał udział w pracach komisji przygotowującej nowy Kodeks prawa kanonicznego, promulgowany w 1983 r. 6 stycznia 1983 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II przyjął w bazylice św. Piotra sakrę biskupią wraz z godnością biskupa tytularnego Agropoli. W 1991 r. został mianowany arcybiskupem. 15 listopada 1999 r. został mianowany prefektem Kongregacji Edukacji Katolickiej. 21 lutego 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynała diakona.
Założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz WSKSiM o. Tadeusz Rydzyk podkreślił, że jest rad z organizacji kongresu po raz 11. "O to chodzi, żebyśmy koncentrowali się wokół dobra dla człowieka" - wskazał. Dodał, że wszystkim międzynarodowym kongresom w WSKSiM patronuje od lat i stara się być obecny kardynał Grocholewski, którego nazwał przyjacielem uczelni. "Tak, jestem waszym przyjacielem - bez wątpienia" - odpowiedział kardynał.
Kongres w WSKSiM potrwa dwa dni. Wśród prelegentów są naukowcy i duchowni z wielu krajów m.in. z Włoch, Hiszpanii, Egiptu i Kolumbii. W obradach bierze udział także ks. bp. prof. Ignacy Dec, który wygłosił wykład filozoficzny poświęcony sporowi o człowieka w kulturze nowożytnej. (PAP)
Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz
twi/ rau/ krap/