Europa i świat po 1989 roku

12.11.2019

Kard. S. Dziwisz: nieocenioną rolę w obaleniu muru berlińskiego odegrał Jan Paweł II

W historycznych przemianach i obaleniu muru berlińskiego nieocenioną rolę odegrał św. Jan Paweł II. Wybór papieża z kraju należącego do obozu socjalistycznego wywołał wstrząs i zachwiał posadami ustalonego w Jałcie porządku politycznego – napisał kard. Stanisław Dziwisz w oświadczeniu w związku z 30. rocznicą upadku muru, która przypadła 9 listopada.

W przekazanym PAP we wtorek oświadczeniu przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił, że kolejne lata pontyfikatu, w tym również podróże papieża do ojczyzny, "umacniały nadzieje i pragnienie wolności milionów ludzi w naszej części Europy". Zaznaczył jednocześnie, że "orężem walki Ojca Świętego było głoszenie prawdy o Bogu i człowieku, a także modlitwa i głęboka wiara, że – jak głoszą słowa psalmu na gdańskim pomniku Poległych Stoczniowców – +Pan da siłę swojemu ludowi, Pan da swojemu ludowi błogosławieństwo pokoju+".

Zdaniem kard. Dziwisza upadek muru berlińskiego w pewnym sensie wieńczył trwającą kilkadziesiąt lat "pokojową walkę o zrzucenie kajdan totalitarnej ideologii komunistycznej, pozbawiającej narody wolności i suwerenności oraz dzielącej Europę na antagonistyczne bloki". "W tej walce uczestniczyła również Polska, i to na pierwszej linii"– napisał w oświadczeniu kard. Dziwisz.

Przypomniał, że siedem lat po upadku muru Berlińskiego, 23 czerwca 1996 r., papież Jan Paweł II przeszedł wraz z kanclerzem federalnym Helmutem Kohlem przez Bramę Brandenburską, wcześniej zamurowaną przez kilkadziesiąt lat. W wygłoszonym przy tej bramie przemówieniu papież skierował do narodów Europy i świata gorący apel o wolność. Wtedy też wielokrotnie, niczym refren, powtórzył zdanie: "Człowiek jest powołany do wolności" – zaznaczył kard. Dziwisz.

Podkreślił również, że "nie ma wolności bez prawdy". Nie ma wolności bez ludzkiej solidarności, bez "sprawiedliwości w dziedzinie politycznej i społecznej". Nie ma wolności bez "wielkoduszności i gotowości do ofiar". Wolność – to także słowa Jana Pawła II – "wymaga czujności i odwagi wobec zagrażających jej sił wewnętrznych i zewnętrznych". Wolność jest nam dana i zadana, byśmy budowali "cywilizację miłości".

Kard, Dziwisz podkreślił też, że dziękując Opatrzności za dar odzyskanej trzydzieści lat temu wolności i suwerenności, za dar jednoczącej się Europy, warto pamiętać o tych słowach świętego papieża zarówno w kontekście polskich, jak i europejskich problemów, którym na co dzień stawiamy czoło. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL