„Kalendarz trzech religii. Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie” wydały już po raz dziewiąty Katowice. To owoc współpracy przedstawicieli tych trzech wyznań oraz katowickiego środowiska naukowego i kulturalnego.
"Dialog i szacunek okazywany każdemu człowiekowi, a także otwartość na wielokulturowość to przesłanie, które obecnie powinno szczególnie głośno wybrzmiewać w naszym kraju. Cieszę się, że tegoroczne wydanie kalendarza przedstawia symbole życia i nadziei, które są wspólne dla trzech religii" – powiedział w piątek prezydent Katowic Marcin Krupa.
Kalendarz wydano w nakładzie 30 tys. egzemplarzy. Jest dostępny dla mieszkańców i osób zainteresowanych bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku w Katowicach.
Pierwszy raz kalendarz ukazał się w 2013 r. w nakładzie 500 egzemplarzy. Ze względu na ogromne zainteresowanie nakład zwiększono potem do ponad 5 tys. Kalendarz opracowują przedstawiciele Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego.
Redaktor merytoryczna kalendarza dr Mariola T. Kozubek z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podkreśliła, że minione lata pokazały, jak bardzo "Kalendarz trzech religii" jest potrzebny. Sprzyja – jak oceniła – myśleniu o innych ludziach z szacunkiem, co jest szczególnie potrzebne w czasach pluralizmu kulturowego.
"Dialog międzyreligijny to nie są wyłącznie dyplomatyczne spotkania, ale też codzienny kontakt ludzi różnych wyznań. Kalendarz bardzo pozytywnie wpływa na ten dialog. Gdyby nie on, prawdopodobnie nie byłoby w Katowicach Dni Judaizmu czy Chrześcijaństwa wśród Muzułmanów. Prace nad tym kalendarzem pozwalają nam się lepiej poznać, spotkać się nie tylko na stopie zawodowej, ale też prywatnej. Kalendarz jest wynikiem pracy i atmosfery, która jest między nami" – powiedział przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac.
"Jest też niezwykle ważne, abyśmy w czasie, gdy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie nie brakuje ludzi, którzy obsesyjnie próbują nas dzielić, prowadzili nadal przyjazny dialog i koncentrowali się na tym, co nas łączy. Mimo ograniczeń wynikających z panującej pandemii jestem przekonany, że nawet online i zza maseczek będziemy się do siebie uśmiechać i będziemy życzliwi. Społeczna atmosfera miasta Katowice sprawia, że nie jest to trudne" – dodał.
W kalendarzu zamieszczono informacje o ważnych wydarzeniach związanych z życiem religijnym, kulturowym, gospodarczym i społecznym Katowic.
"W obecnych czasach niezmiernie ważne jest pielęgnowanie naszych kultur i tradycji. Ten kalendarz jest bardzo pozytywnym świadectwem współistnienia i dialogu Śląskiej społeczności. Jest on wyczekiwanym prezentem zarówno w Polsce, jak i za granicą" – mówi Abdul Jabbar Koubaisy, dyrektor Centrum Kultury i Dialogu DOHA w Katowicach i pełnomocnik Rady Imamów ds. Dialogu Międzyreligijnego przy Lidze Muzułmańskiej w RP. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/