Europa i świat po 1989 roku

01.12.2018

Kiermasz świąteczny w Instytucie Polskim w Budapeszcie

Kiermasz świąteczny z polskimi produktami i rękodziełem autorstwa Polek mieszkających na Węgrzech zorganizowano w ten weekend w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Można kupić m.in. polskie dania i zabawki choinkowe.

W głównej sali Instytutu rozstawiono stoiska z ceramiką z Bolesławca, biżuterią wykonaną przez tłumaczkę literatury węgierskiej Teresę Worowską, ubrankami dla dzieci oraz ozdobami choinkowymi autorstwa mieszkających w Budapeszcie Polek.

Pani Justyna, która mieszka na Węgrzech od 3 lat, sprzedaje uszyte przez siebie akcesoria. „Proponuję krawieckie stylizacje - świąteczne wersje różnych akcesoriów, pomysły na prezenty albo do własnego domu” – powiedziała. Na jej stoisku można kupić na przykład plecak z wyszytą twarzą Mikołaja, fartuszki do gotowania dla dziecka i mamy, serduszka na choinkę i skarpety na kominek.

Duży wybór polskich artykułów spożywczych proponuje pani Katarzyna, która właśnie uruchomiła na Węgrzech internetowy sklep z polskimi specjałami, m.in. z chałwą, śliwkami w czekoladzie i ogórkami kiszonymi.

Kiermasz świąteczny jest organizowany przez Instytut Polski już po raz siódmy. W tym roku w sali kinowej Instytutu została stworzona specjalnie dla dzieci strefa malucha. „Przygotowaliśmy dla nich zajęcia kreatywne, np. robienie misiów świątecznych z papieru i tektury z przyklejanymi pomponami i obracanymi nóżkami. Jest też kolorowanie, pokazy polskich filmów animowanych i dużo zabawek do wspólnego spędzania czasu” – podkreśliła organizatorka kiermaszu Małgorzata Takacs z Instytutu Polskiego.

Po raz pierwszy podczas kiermaszu jest też czynny bufet polski. Osoby związane z działającą w Budapeszcie kawiarnio-księgarnią „Gdańsk” sprzedają trzy rodzaje pierogów: z kapustą i grzybami, z soczewicą oraz ruskie. Jest też ciasto domowej roboty.

Część zysków z kiermaszu zostanie przeznaczona dla węgierskiej Fundacji Charytatywnej OLTALOM, która między innymi zajmuje się rodzinami bezdomnymi, prowadzi szkołę, gdzie kształcą się młodzi ludzie pracujący z bezdomnymi.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ klm/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL